banner200
banner225
03 Nisan 2016 Pazar 14:23
AP: Muhatabımız Davutoğlu'dur, Erdoğan değil
banner188
banner213
banner230

Son gelişmeleri Alman Bild am Sonntag Gazetesi’ne değerlendiren Avrupa Parlamentosu Başkanı SPD’li Martin Schulz, “En ufak bir eleştiride büyükelçiye nota veren biriyle nasıl böyle bir göçmen anlaşması yapılabilir?” sorusuna ilginç bir cevap verdi. Schulz’un, elini tabanca gibi tutup Erdoğan’a karşı poz vermesi de dikkat çekti.

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre Schulz, “Biz Erdoğan ile bir anlaşma yapmadık, biz Türkiye Cumhuriyeti ile anlaştık. Biz Davutoğlu’nun başbakanlığındaki Türk hükümeti ile anlaştık. Oldukça ciddi bir ortak” cevabını verdi.

Erdoğan’ın, eleştirel video klibine gösterdiği tepkiyi anlamsız bulduğunu belirten Schulz şöyle devam etti:

ERDOĞAN BU KEZ İLERİ GİTTİ
“Politikacılar eleştiriyle yaşamalı, Türkiye’nin cumhurbaşkanı da buna dahil. Başka bir ülkenin liderinin, karikatürize edildi diye, bizim demokrasimizdeki haklarımızı kısıtlama hakkı yoktur. Ne oluyoruz yani? Göçmenler konusunda, demokrasi olmayan bir yerle de anlaşma yapılabilir. Erdoğan’ı iyi tanırım. Açık konuşan biri ve açık konuşmaktan anlar. Ve şimdi ona şunu söylüyorum; Sevgili Erdoğan, bu kez bir adım fazla gittiniz. O kadar da değil… Eleştiri demokrasi kültürünün temellerinden biridir.”

AB ÜYELİĞİ BAŞKA, VİZE BAŞKA
AB’nin Balkan rotasını kapatmaması halinde Türkiye’ye bağımlı kalıp kalmayacağı sorusunu da Schulz, şu cevabı verdi: “AB, Türkiye’ye bağımlı değil. Göçmen krizi ile tam üyelik anlaşmalarını ve vize kolaylığını karıştırmamak lazım. Türkiye bu anlaşma ile AB’ye daha çok yakınlaşmaya başladı, artık AB üyeliği için daha yoğun şekilde mücadele edecek. Göçmen anlaşmasının yürüyeceği konusunda ise iyimserim.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.04.2016 14:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol