banner200
banner235
banner225
12 Nisan 2016 Salı 11:22
Antep’te ağaç kıyımı hazırlığı
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Gaziantep Üniversitesi'nde (GAÜN) kampüs içinde yapılmasına karar verilen hastane için 500 yetişmiş fıstık ağacının kesileceği ortaya çıktı. Öğrencilerin ve Anteplilerin büyük tepki gösterdiği kesim kararının ardından fıstık ağaçlarının önünde nöbet başladı.

Hastanenin 500 fıstık ağacının bulunduğu bölgeye yapılacak olmasını öğrenen üniversite öğrencileri ve yüzlerce Antepli, karara tepki gösterdi. Halkın ağaçların önünde nöbet tutmaya başlamasının ardından GAÜN Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı ağaçların kesilmek yerine taşınabileceğini söyledi. Yapı ve Teknik Daire Başkanlığı'nın bu açıklamasına uzmanlar tepki gösterdi.

TAŞINMASI MÜMKÜN DEĞİL
Fıstık ağacı uzmanları, ağaçların yeni yerlerinde meyve vermeyeceğini, bu işlemin ağaçları kurutacağını ifade etti. Antep Fıstığı Araştırma Enstitüsü, “Fıstık ağacını ancak 6-7 yaşındayken taşıyabilirsiniz. Meyve vermeye başlamış bir ağacın kökleri yana doğru büyür. Böyle bir ağacı taşırsanız yaşama şansı yoktur. GAÜN kampüsünde 500 ağaç taşınacaksa, en az 450 tanesi ölür. Bu olanaklı bir işi değil” görüşünü belirtti.

'MEYVE AĞACI' İŞLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR
Fıstık ağaçlarının 'meyve ağacı' statüsünde olması nedeniyle mülkiyet hakkını alan üniversite yönetimine karşı mevzuat gereği Orman ve Su İşleri Bakanlığı devreye giremiyor. Mevzuata göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı yalnızca 'orman ağaçları' statüsündeki ağaçlarda devreye girebiliyor. Bu nedenle Bakanlık nezdinde girişim yapılamadı.

REKTÖR ODASINA KAPANDI
Görev süresi dolmak üzere olan GAÜN rektörü ise tüm tepkilere ve görüşme çağrısına rağmen herhangi bir açıklama yapmadı. Rektör Yavuz Coşkun, görüşme talep eden çevre ve doğa dernekleri temsilcilerini reddetti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.04.2016 11:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol