banner200
banner222
01 Ağustos 2016 Pazartesi 11:03
Antalya Valisi: 20 akademisyeni yanlışlıkla gözaltına almışız
banner188
banner213
banner230

'Demokrasi nöbetine' katılan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, FETÖ/PDY operasyonu kapsamında Akdeniz Üniversitesi'nde 20 öğretim üyesinin yanlışlıkla gözaltına alındığını söyleyerek, "Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helal etsinler. Bir kastımız yok" dedi.

Cumhuriyet Meydanı'nda, 15 Temmuz akşamından bu yana devam eden 'demokrasi nöbetine', Vali Münir Karaloğlu, AKP Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP'li Menderes Türel, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul'un yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis helikopteri meydanın üzerinden alçak uçuş yaparak güvenliği sağladı.

Kalabalığa hitap eden Vali Münir Karaloğlu Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği doğrultusunda meydanlara indiklerini kaydederek, "Hepinize teker teker teşekkür ediyorum " dedi.

Vali Münir Karaloğlu, "Nasıl ki 1878 Fransız devriminden sonra bütün uluslar o devrimden etkilendiyse, bundan sonra da 15 Temmuz Türk demokrasi devrimi bütün dünyayı etkilemeye devam edecek" diye konuştu.

'Cadı avı değil, cani avı'

Vali Münir Karaloğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ne diyorlar 'Cadı avı var' diyorlar. Sevgili Antalyalılar biz 'cadı' avı falan yapmıyoruz. Ama biz 'cani' avı yapıyoruz, biz hainleri avlıyoruz. Avlamaya da devam edeceğiz. Bu süreç içerisinde, zaman zaman yanlış yaptıklarımızda oluyor. Zaman zaman kurunun yanında yaşın da yandığı oluyor. Bunun farkındayız. Bakın üniversitemizde bir operasyon yaptık. Orada bazı hocalarımız, bunlarla ilgisi olmamasına rağmen, bizim yanlışımızla o listelerde yer aldılar. Biz yanlışı fark eder etmez, hocalarımızdan özür diledik ve gönderdik. Eğer toplumda karşınıza buna benzer isimler gelirse bilin ki o hatalarımızı hemen düzeltiyoruz ve düzelteceğiz."

1750 kişi açığa alındı

Vali Karaloğlu konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gazetecilerin, Akdeniz Üniversitesi'nde yanlışlıkla gözaltına alınan hocaların sayısını sorması üzerine Vali Karaloğlu şöyle konuştu:

"Kesin sayı vermek doğru değil. Hem emniyet, hem savcılıktaki arkadaşlar o listeyi inceliyorlar. Gerçekten bu hengamede zaman zaman ilgisiz insanlarla, bazen isim benzerliği, bazen bir hesap, bir telefon gibi farklı uygulamalarla ilgisiz arkadaşları aldığımız oluyor. Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helal etsinler. Bir kastımız yok. Ne polisin, ne de bizim bir kastımız var. Bunların farkına varır varmaz düzeltiyoruz zaten. Düzeltmeye de devam edeceğiz. Ama şu ana kadar 20'ye yakın hocamızı bırakmış olduk. Antalya'da gözaltına alınan, tutuklanan, açığa alınan son sayı toplam 1750 civarında diyebiliriz."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.08.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol