banner200
banner235
banner225
23 Ağustos 2016 Salı 11:23
‘Anna Karenina’ müzikale uyarlandı
banner188
banner213
banner230

On dokuzuncu yüzyıl Rus romanının büyük ustalarından Lev Tolstoy’un başyapıtlarından “Anna Karenina”nın müzikal uyarlaması önümüzdeki sonbahar Moskova’da sahnelenecek.

ABC'nin The Guardian'dan aktardığı habere göre müzikalin yapımcıları, Tolstoy’un dev romanını iki saatlik bir gösteriye sığdırmanın çok zor olduğunu, ama yine de metnin esasına sadık kalacaklarını belirtiyorlar.“Anna Karenina”, daha önce hem sahneye hem de beyazperdeye pek çok kez uyarlanmıştı. Tolstoy’un romanının 1935 yılındaki sinema uyarlamasında Anna Karenina’yı Greta Garbo canlandırmıştı. 2012 yılındaki uyarlamada ise senaryoyu ünlü tiyatro yazarı Tom Stoppard kaleme almış, başrolü de Keira Knightley üstlenmişti.

Geçen yıl Fyodor Dostoyevski’nin “Suç ve Ceza” adlı romanının müzikalinin sahnelendiği Operetta tiyatrosunun “Anna Karenina” müzikalinde özellikle romanın ünlü sahnesinin nasıl sergileneceği merak ediliyor. Yapımcılar, Anna Karenina’nın kendini trenin altına atarak intihar ettiği sahnenin ayrıntılarıyla ilgili bilgi vermekten kaçınsalar da, “Müzikal de romandaki gibi sona erecek. Bir tren olacak. Çok duygusal ve teatral bir son hazırladık” diyorlar.
Tolstoy’un yaşam felsefesi iki büyük romanı arasındaki dönemde değişmeye başlamıştı. Tolstoy, 1865-69 yılları arasında yayımlanan “Savaş ve Barış” gibi iyimser bir roman olmayan “Anna Karenina”da, içlerindeki çatışmalar genellikle çözümsüz kalan karakterlere yer vermişti. Yasak aşkı kaçınılmaz olarak trajik sona varacak olan Anna’yı ahlak kurallarına karşı çıktığı için değil, yüksek sosyetenin ikiyüzlülüğünü seçmediği için cezasını çeken bir karakter olarak betimlemişti. Romanda, bu yasak aşk ile kendi yaşantısını anımsatan mutlu aşk ve evlilik arasında da bir karşıtlık kurmuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 23.08.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol