banner200
banner222
21 Nisan 2016 Perşembe 18:22
Ankara'da 1 Mayıs: Sıhhiye Meydanı işçilere kapatıldı
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU / burcucansu@birgun.net

DİSK, KESK, TMMOB, ATO ve Türk-İş 1 MayısAnkara'da ortak kutlama kararı aldı. Tertip Komitesi Sıhhiye Meydanı'nın Ankara Valiliği tarafından yasaklanması nedeniyle 1 Mayıs'ın Kolej Meydanı'nda kutlanacağını duyurdu.

Tertip Komitesi, bu yıl Ankara'da 1 Mayıs'ın tüm işçi ve emekçilere ağır sorumluluk yüklediğini belirterek, 10 Ekim 'Emek, Barış, Demokrasi Mitingi'ne yönelik Ankara katliamından sonraki ilk 1 Mayıs olmasının sorumluluğu arttırdığını vurguladı.

Mülkiyeliler Birliği'nde yapılan basın toplantısı ile Ankara'da kutlanacak 1 Mayıs programı açıklandı.

BU YIL 1 MAYIS ÇOK ÖNEMLİ

Ankara 1 Mayıs Tertip Komitesi adına basın açıklamasını yapan KESK Ankara Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz, şunları söyledi:

"Diyarbakır, Suruç, Ankara katliamında ismi geçen kişilerin birbiriyle bağlantılarının olduğu, ailelerin ihbarlarına rağmen katliamlar olana kadar hiç bir şey yapılmadığını ibretle okuyoruz. Sıhhiye Meydanı'nın Ankara halkına yasaklanması anlaşılır değildir. Bu yıl Ankara'da 1 Mayıs tüm işçi ve emekçilere tarihi bir sorumluluk yüklüyor. 10 Ekim 'Emek, Barış, Demokrasi' Mitingi'ne yönelik Ankara katliamından sonraki ilk 1 Mayıs olması sorumluluğumuzu artırdı. Daha sonraki günlerde 17 Şubat ve 13 Mart'ta patlayan bombalar hayatını kaybeden onlarca kişi ve sokağa çıkamaz hale gelen milyonlar. Güvenlik politikaları adına emekçilere alanların yasaklandığı baskı şiddet politikaların arttığı koşullarda 1 Mayıs daha da önemlidir."

Yılmaz, 1 Mayıs'ı tarihsel anlamına ve önemine uygun olarak kutlamak, emekçiler arasındaki birlik, dayanışma ve mücadele isteğini kitlesel ve yaygın bir biçimde Ankara'da alanlara ve mücadeleye yansıtmak için tüm işçi ve emekçileri 1 Mayıs'ta alanlara çağırdı. 1 Mayıs kutlamaları kapsamında semtlerde, fabrikalarda, işyerlerinde, mahallelerde 1 Mayıs kutlamalarına başlayacaklarını söyleyen Yılmaz, işçi havzalarında ve semtlerde paneller, yürüyüşler yapılacağını belirtti. 1 Mayıs'ta işçilerin ve emekçilerin saat 13.00'de Kolej Meydanı'nda toplanacağını belirten Yılmaz, Ankaralı işçi ve emekçileri kendi talepleriyle alanlara çıkmaya ve 1 Mayıs'a katılmaya çağırdı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.04.2016 18:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol