banner200
banner235
banner225
07 Mart 2016 Pazartesi 08:43
Ankara Katliamı’na üzülmek sürgün sebebi
banner188
banner213
banner230

SERBAY MANSUROĞLU / serbaymansur@birgun.net

Ankara Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nde görev yapan 4 öğretmenin sürgün edilmesine neden olan rapora BirGün ulaştı. Ankara’daki okulda görev yapan 11 Eğitim Sen üyesi öğretmen hakkında 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nın gerçekleştiği eyleme öğrencileri yönlendirdikleri gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma neticesinde 4 öğretmen Zülal Turgut, Umut Kızıldaş, Ergün Bayram ve Erol Şeref hakkında ‘siyasi görüşlerini tutum ve davranışlarına yansıtma’ gerekçesiyle ikinci bir soruşturma açıldı ve bu soruşturma neticesinde geçen ay öğretmenler başka okullara sürgün edildi.

BirGün'ün ulaştığı raporda sürgüne gerekçe 6 skandal yer aldı:

1. Raporda öğretmenlerin öğrencileri sol örgütlere yönlendikleri, teşvik ettikleri, sınıflarda siyasal konuşmalar yaptıkları, öğrencilerin bundan rahatsız oldukları iddia edildi. Okulda yüzlerce öğrencinin görüşüne başvuruldu. 10 öğrencinin ifadeleri dikkate alınarak bu iddianın gerçekliği kabul edildi. Ardından açılan ikinci soruşturmada dört öğretmenin siyasi görüşlerini, eğitim-öğretim ortamı içerisindeki tutum ve davranışlarına yansıttığı belirtildi.

2. İkinci soruşturmada ‘siyasi görüşlerini tutum ve davranışlara yansıtma” suçlaması karşısında ise raporda öğretmenlerin savunmasına yer verilmedi.

3. Rapora giren ifadelerden birinde Zülal Turgut’un 10 Ekim’den sonraki derslerde sınıfta üzgün olduğu belirtiliyor. Öğretmen Turgut’un üzgün olması siyasi görüşlerini tutum ve davranışlarına yansıtma anlamında bir kanıt olarak kabul edildi.

4. Öğretmen Zülal Turgut’un okulun yanındaki Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çayyolu Semt Meclisi’ne gitmesi rapora giren ifadelerden bir diğeri. Müfettişlerin raporunda Çayyolu Semt Meclisi’ne gitmek yasadışı faaliyet gibi değerlendirilmiş.

5. Yansıyan ifadelere göre okul müdürüyle konuşmaya giden öğretmenlere müfettişler ‘Müdürün odasını niye bastınız? Neden müdüre baskı yaptınız’ diye sordu.

6. Öğretmen Umut Kızıldaş, Berkin Elvan’ın hayatını kaybettiği gün eylemine katılmakla suçlandı. Bir öğretmen ve 6 öğrencinin aleyhindeki ifadeler delil olarak kabul edildi. İfade veren öğrenciler dönem boyunca dersine girmediği öğrencilerdi. Kızıldaş, ayrıca Mayıs 2014 ve Eylül 2015 tarihleri arasında Ankara Valiliğinin Yürüttüğü “Çocuk Dostu Şehir” projesi kapsamında Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yapıyordu. Aralık 2015’de aynı projede görevlendirildi. Yani son iki yıl okulda görev yaptığı süre yalnızca 3 ay.

***

Uluslararası başarı sürgüne engel olamadı

Öğretmen Zülal Turgut, 2000 yılında Dil, Tarih, Coğrafya Fakültesi Sosyoloji bölümünden birincilikle mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans yaptı. Halen aynı bölümde doktora öğrencisi. 2009 yılında hem yazılı sınavı hem mülakatı kazanarak Türk Telekom Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğretmenlik yapmaya başladı. Milli Eğitim’in kitap inceleme komisyonlarında görev alıyor.

Okulda öğretmenlik yaptığı süre boyunca öğrencileri ulusal ve uluslararası yarışmalara hazırladı. Bunlardan biri 11. Uluslararası Bilimin Temelleri Bilgi Yarışması. Üç öğrenci 1. etabı geçerek yurtdışında finale katılmaya hak kazandı. Geçen yıl nisan ayında Prag'da öğrenciler Premier Lig'de 85 ve üstü puan alarak üstün başarı elde ettiler; altın madalya aldı.

Uluslararası Sosyal Bilim Olimpiyatları (USOBO) yarışmalarında proje hazırlayan öğrencileri 1'incilik ve 3'üncülük dereceleri var.

Güneş enerjisi projesi

Öğretmen Ergün Bayram ise evine 500 metre mesafeli okulundan 70 kilometre uzaklıktaki Elmadağ ilçesine sürüldü. Bayram, okula sınavla Ankara 2’ncisi olarak atandı. TUBİTAK projeleri, matematik olimpiyatları ile kendini kanıtlayıp, okul için güneş enerjisi projesi hazırlamıştı.


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 07.03.2016 08:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol