banner200
banner222
10 Şubat 2016 Çarşamba 12:22
Android'de virüs paniği
banner188
banner213
banner230

Son aylarda skandal üstüne skandalla çalkalanan Android dünyasında bu sefer IMEI virüsü krizi yaşanıyor. Moskova merkezli bir güvenlik şirketi olan Dr. Web, Google Play Store’da bazı zararlı oyunlar keşfetti.

Aslında bu zararlı yazılımın bir adı var. Dr. Web isimli şirket, bu trojanı Android.Xiny.19.origin olarak adlandırıyor. Virüsün bu şekilde adlandırılmasının sebebi ise telefonunuzun IMEI numarasını çalması. IMEI virüsü her cihaza özel olarak üretim aşamasında belirlenen IMEI numarasını uzak bir sunucuya gönderiyor. Daha sonrasında ise geri almak mümkün olmuyor.

Google Play Store içerisinde şimdilik üç farklı yayıncının uygulamalarında, oyunlarında bu virüs tespit edilmiş durumda. Tedbir amaçlı olarak bu yayıncılardan bir süre uygulama indirmemenizi öneriyoruz. Virüslü uygulamaya sahip yayıncılar;

BILLAPS
Conexagon Studio
Fun Color Games

Tespit edilenler bunlar ancak bu yapımcılar dışında başka yayıncılarda da benzer virüs olabilir. Virüsün neden yakalanamadığına gelirsek olay daha fazla ilginçleşiyor.

IMEI virüsü standart bir zararlı yazılım gibi oyunun veya uygulamanın kod satırları arasında yer almıyor. Kendini görsellerin içerisine gizliyor. Böylelikle anti-virüs yazılımları tarafından fark edilmesi mümkün oluyor. Görseller dinamik olarak değişebildiği için görsel açılmadan virüs aktifleşmiyor. Tabii uygulamayı kullanırken görselin ne zaman aktifleşeceğini bilmek de mümkün olmuyor.

Eğer bu yapımcılardan birinin uygulamasını cihazınıza çoktan kurduysanız, önemli verilerinizi yedekledikten sonra cihazınızı sıfırlamanızı öneriyoruz.(CNN Türk)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 12:22
Anahtar Kelimeler:
GoogleAndroid
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol