banner200
banner235
banner225
26 Nisan 2016 Salı 11:43
Anayasa'da laiklik olmamalı, Allah olmalı
banner188
banner213
banner230

"Anayasa'da laiklik olmamalıdır" sözleriyle Türkiye'nin gündemine oturan İsmail Kahraman, geçen yıl yaptığı bir konuşmada anayasaya 'Allah lafzı'nın eklenmesini talep ettiği ortaya çıktı.

BirGün Ankara büronun 20 Kasım 2015 tarihinde habere göre Kahraman, REFAHYOL hükümeti döneminde bir süre Kültür Bakanı olarak görev yaptı. Kahraman’ın bakanlığı döneminde destek verilen filmler ve tiyatroların, yayınlanan kitapların seçiminde ‘dinsel ögeler’ öne çıkarken, bakanlık kadrolarında önemli değişiklikler yaşanmıştı.

Haberde yer alan ayrıntılar ise şöyle:

'Genlere uygun anayasa'
İsmail Kahraman, yeni anayasa konusundaki ilginç çıkışlarıyla da dikkati çekiyor. Kahraman daha önce “Allah lafzının Anayasa’da yer alması” gerektiği yolunda açıklamalar yapmış, bu öneri kurucusu olduğu Birlik Vakfı’nın kendisinin başkanlığında hazırladığı anayasa teklifinde de yer almıştı. Kahraman, katıldığı televizyon programında yeni bir hukuk sistemi gerekliliğini şu sözlerle ifade etmişti: “Kulağına ezan okunarak İslam hukukuna göre doğuyorsun, büyüyorsun; İsviçre Medeni Kanunu’na göre muamele görüyorsun, suç işliyorsun; İtalyan kanunlarına göre ceza alıyorsun; ticareti Alman ticaret kanununa göre yapıyorsun; Fransız idare sistemine göre idare ediliyorsun ve ölüyorsun; yine İslam hukukuna göre musalla taşına konup, defnediliyorsun. Sadece doğum ve ölüm esnasında kendimize ait bir hukuk var. Adil bir Türkiye için hukuk sisteminin baştan dizayn ederek, kendimize ait, genlerimize uygun bir anayasanın yapılması gerekiyor.”

Erdoğan’lı altın sikke
Kahraman, Türk Talebe Birliği ve Birlik Vakfı’nın düzenlediği kompozisyon yarışması ödül töreninde o dönem başbakan olan Erdoğan’a üzerinde resmi bulunan 22 ayar altın sikke hediye etmişti. Sikkeyi “Devlet başkanımıza takdim ediyorum. Lütfen kabul buyursunlar” diye sunan Kahraman, “Dilinin sürçmediğini” belirterek, Erdoğan’a “İnşallah 10 Ağustos’tan itibaren de Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet başkanı olacaksınız” demişti.

'Modaya uymayın'
Kahraman, memleketi Rize’de Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde düzenlenen bir törende genç kızlardan modaya uymayarak inançlı olmalarını isteyerek şöyle seslenmişti: “İyi bir anne olmak lazım. İnançlı olmak lazım. Modaya uymayacağız. Moda geçicidir, gündelik bir hadisedir.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol