banner237
01 Eylül 2016 Perşembe 15:44
Altıok: Bu coğrafyanın kaderi savaşların kaderiyle birleştirildi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı'nın '1 Eylül Dünya Barış Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajında, "CHP olarak ülkede ve bölgede barışın egemen olması için her türlü hukuki ve demokratik mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok Akatlı, Yunan şairi Yannis Ritsos'un 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle "Çocuğun gördüğü düştür barış" dediğini ifade ederek, şöyle dedi:

"İnsanlık kıyılara vuran ölü çocuk bedenlerinin ağır yüküyle karşı karşıya. Ülkemiz içte ve dışta süren savaşların acılarıyla baş başa. 2'ınca Dünya Savaşı'ndan günümüze ülke, bölge ve dünya yakın tarihinin en zorlu döneminden geçiyoruz. Bugün Ortadoğu kan gölüne dönmüş durumda. Binlerce yıllık şehirler yok ediliyor, terör örgütleri vahşice işledikleri cinayetleri bütün dünyaya izletiyor. Suriye'nin 500 binden fazla insanı katledildi. 5 milyona yakın insan evini terkedip mülteci durumuna düştü. Tankların, topların, savaş uçaklarının, silahların gölgesinde Suriye neredeyse yok oldu. Emperyalizmin yağma düzeni Suriye'yi paramparça hale getirdi. Irak, Yemen, Libya, Afganistan silahların gölgesinde savaş oyununun parçası haline getirildi. Bu coğrafyanın kaderi savaşların kaderiyle birleştirildi. Ölü bedenlerin sokak ortasında günlerce alınmayı beklediği, kent meydanlarının katliam meydanlarına çevrildiği, 10 Ekim'lerde barış talebine katliamlarla cevap verildiği, şehirlerin tuzla buz olduğu, gencecik yaşta şehit edilen evlatlarımızın tabutlarını taşımaktan yorulduğumuz kanlı 1 yıl geçirdik. Barışın değil savaşın egemen olduğu, barış diyenlerin linç edildiği, hapsedildiği, sürgün edildiği bir Türkiye manzarasını yaratan savaş tüccarlarının barışın değerini anlamasını beklemesek de, toplu cenazelerin arasında kaybolup giden her tabutun ayrı bir can, bir yaşam taşıdığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Bu yüzden hem içte hem de dışta sorunlarımızı barış zemininde çözmek zorundayız. Türkiye'nin ihtiyacı, hukukun üstünlüğüne, adalete, demokrasiye ve özgürlüğe dayalı tam bir iç ve dış barıştır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak ülkede ve bölgede barışın egemen olması için her türlü hukuki ve demokratik mücadeleyi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz. 1 Eylül Dünya Barış Günü kutlu olsun!"

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 01.09.2016 15:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol