banner200
banner222
02 Eylül 2016 Cuma 11:23
Altan, Çongar ve Taraf ekibi 'Balyoz'dan hâkim karşısına çıkıyor
banner188
banner213
banner230

'Balyoz darbe planı' haberlerine yönelik olarak yürütülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ve Taraf Gazetesi eski Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur 52 yıl 6 aya kadar hapis istemiyle yargılandıkları davada bugün hâkim karşısına çıkıyor.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Faruk Söker, belgelerin yayınlandığı dönemin Taraf gazetesi sorumlularının da aralarında bulunduğu 5 şüpheliyle ilgili 276 sayfalık iddianame hazırlamıştı. Hazırlanan iddianamede Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin için de 75 yıla kadar hapis isteniyor. Opçin yurt dışında bulunduğu için duruşmaya katılmayacak.

Duruşmayı takip etmek için çok sayıda yabancı gazeteci ve aralarında PEN'in de bulunduğu uluslararası gazetecilik sendikaları ile Belçika, İtalya, İsviçre, İsveç, Almanya veDanimarka konsolosluk temsilcileri Çağlayan Adliyesi'ne geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Perihan Mağden, gazeteci Tuğba Tekerek de duruşmayı takip eden isimler arasında yer alıyor.

İddianamede, soruşturma konusunun, İstanbul 1. Ordu Karargahı'nda "çok gizli, gizli" ibareleri ile yüksek güvenlikli kozmik odalarda korunması gereken, "devletin güvenliğine iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge veya vesikaların kısmen veya tamamen yok edilmesi, imha edilmesi, çalınması, bulundukları yerden gizlice alınması, temin edilmesi, açıklanması" suçlarının olduğu belirtilerek, şüphelilerden Tuncay Opçin'in 'Paralel Yapı' yöneticisi, diğer şüphelilerden Mehmet Baransu'nun ise örgütün üyesi olduğu yönünde kamu davasının açılmasını gerektirecek nitelikte ciddi deliller bulunduğu aktarıldı.

Opçin ve Baransu'nun, temin ettikleri belge ve vesikaların, Ahmet Altan, Yasemin Çongar, ve Yıldıray Oğur aracılığıyla Taraf gazetesinde yayımlanmasını sağladıkları ve şüphelilerin 'Paralel Yapı'da yapılandıkları kaydedilen iddianamede, Altan, Çongar ve Oğur'un, 'Paralel Yapı' üyesi olmadıkları vurgulandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.09.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol