banner200
banner222
05 Eylül 2016 Pazartesi 11:43
Almanya'da ırkçı parti AfD ilk kez girdiği seçimde ikinci oldu
banner188
banner213
banner230

Almanya'nın Mecklenburg Vorpommern eyaletinde dün yapılan parlamento seçimlerinin tek kazananı ırkçı söylemleriyle bilinen Almanya için Alternatif Partisi (AfD) oldu. Resmi olmayan sonuçlara göre, diğer bütün partiler oy kaybederken AfD, ilk kez girdiği seçimde yüzde 20.8 oy aldı. 16 eyaletten dokuzunda temsil edilen AfD'nin 2017 sonbaharında Federal Parlamento'ya girmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Almanya'da, Avrupa'da ırkçı ve aşırı sağ partilerin yükselişte olduğu olgusunu besleyen bir gelişme daha yaşandı. Mecklenburg Vorpommern'deki parlamento seçiminde diğer partiler oy kaybederken Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi (AfD) ilk kez girdiği seçimden ikinci parti çıktı.

Almanya'nın yaklaşık 1.3 milyon seçmen nüfusu bulunan Mecklenburg Vorpommern eyaletinde dün 71 sandalyeli parlamento için seçimler yapıldı. 17 partinin yarıştığı seçimlere seçmenlerin yüzde 61.6'sı katıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre ise, dört parti meclise girmeyi başardı.

Bu sonuçlara göre, SPD oyların yüzde 30.6'sını alarak 26 milletvekili ile en güçlü parti oldu. AfD ise yüzde 20.8 ile SPD'nin ardından en yüksek oyu alan ikinci parti oldu. AfD ilk kez girdiği parlamentoda 18 milletvekilliği aldı.

AfD'nin gerisinde kalan Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat CDU ise, Merkel'in kendi memleketinde yüzde 19 oranında oy alabildi. Merkel'in CDU'su 16 milletvekilliği elde etti.

Mecklenburg Vorpommern Eyalet Meclisine girmeyi başaran dördüncü parti ise Sol Parti oldu. Yüzde 13.2 oy alan Sol Parti 11 milletvekilliği elde etti.

Yüzde 4.8 oy oranıyla barajı aşamayarak parlamento dışın kalan Yeşiller Partisi gibi, yüzde 3.0 oranında oy elde eden ırkçı parti NPD ve Hür Demokrat Parti FDP de parlamentoya giremedi.

Mecklenburg Vorpommern zaferinin ardından AfD, Almanya'nın 16 eyaletinden dokuzunda eyalet parlamentolarında temsil edilmeye başlandı. AfD'nin 2017 sonbaharında yapılacak genel seçimlerde Federal Parlamento'ya girmesine de kesin gözüyle bakılıyor.

Irkçı bir çizgide, yabancılar, Yahudiler ve LGBTİ bireylerle ilgili nefret ve düşmanlık söylemine sahip olan parti, muhafazakar ve dindar bir toplum modelinin propagandasını yapıyor. Toplumsal açıdan son derece tutucu olan parti ekonomik açıdan ise liberal bir söyleme sahip. Genel Başkanı Bernd Lucke ve yardımcısı Frauke Petry, sık sık protestolara maruz kalıyor. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.09.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol