banner200
banner235
banner225
28 Nisan 2016 Perşembe 15:43
Almanya ve Fransa Türkiye'ye vize muafiyetine 'el freni' istiyor
banner188
banner213
banner230

Almanya ve Fransa'nın, Ankara'nın vize muafiyeti için talep edilen şartları yerine getirmesi halinde Türk vatandaşlarına tanınacak olan vize serbestisine yeni şartlar getirmek istediği bildirildi.

AB, İSTEDİĞİ ANDA VİZE SERBESTİSİNİ İPTAL EDEBİLECEK

Avrupa Birliği (AB) konularında haber yapan Brüksel merkezli Politico internet sitesi, Almanya ve Fransa'nın öncülüğüyle hazırlanan 27 Nisan tarihli bir taslak metne ulaştığını, ve metinde Türkiye'ye tanınacak vize serbestisini anında geri alabilecek bir 'el freni' sistemi önerildiğini aktardı.

TÜRKİYE İÇİN İPTAL SÜRESİ KISALTILMAYA ÇALIŞILIYOR

Mevcut düzenlemelerle Schengen Bölgesi için uygulanan vize muafiyetini, bir kez verildikten sonra geri çekmenin yaklaşık 9 ayı bulan bir süreç gerektirdiği, Türkiye için bu süreyi kısaltacak bir mekanizma oluşturulabileceği belirtiliyor.

POLİTİCO, ŞARTLARINI 3 BAŞLIK ALTINDA TOPLADI

Politico, vize muafiyetinde el freninin çekilmesini gerektirebilecek şartların ise üç başlık altında toplandığını aktarıyor.

- Turist olarak gelip AB ülkelerinde yasa dışı biçimde yaşayanların sayısında ciddi artış yaşanması

- Vize muafiyeti tanınan ülkeden gelen iltica başvurularında önemli artış yaşanması

- Vize muafiyeti tanınan ülkenin geri kabul taleplerini reddetmeye başlaması

Hazırlanan taslak metinde, "Mevcut göç ve mülteci trendleri, vize muafiyetini askıya almayı mümkün kılan etkin bir mekanizmayı gerekli kılıyor" ifadesi yer alıyor.

Politico, bu taslağın AB üyeleri tarafından da kabul edilmesi halinde, Türkiye'nin, elde edeceği vize muafiyetini korumak için, sürekli olarak AB'nin kriterlerine uyuyor olması gerekeceğini vurguluyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.04.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol