banner200
banner235
banner225
10 Mayıs 2016 Salı 11:43
Almanya Dündar ve Gül için yine gözlemci gönderecek
banner188
banner213
banner230

Alman Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar'a 5 yıl 10 ay, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem Gül'e 5 yıl hapis cezası verilmesinin ardından, temyiz davası sürecine de diplomatik gözlemci gönderileceği bildirildi.

Dündar ve Gül’ün yargılandıkları davanın ilk duruşmasına yabancı diplomatlar da katılmış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanİstanbul'daki konsoloslar mahkemeye geliyor. Siz kimsiniz ya, sizin ne işiniz var orada?” diyerek buna tepki göstermişti.

İlk duruşmaya Almanya’nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann da katılmış ve mart ayında bu sebepten dolayı Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı. İlk duruşmada davada gizlilik kararı alınmıştı.

Temyiz süreci için takvim henüz belli değil. Alman Federal Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Türkiye'nin kendi anayasasının temel prensiplerine sadık kalacağından, özellikle de hukukun bağımsızlığını ve adil bir yargı sürecini gözeteceğinden yola çıktıklarını açıklamıştı.

İstanbul 14'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme ‘devletin gizli belgelerini ifşa etmek' suçundan Can Dündar'ın indirimli olarak 5 yıl 10 ay, Erdem Gül'ün ise indirimli 5 yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmetmişti. MİT Tırları haberi nedeniyle yargılanan Dündar ve Gül'ün Yargıtay'a temyiz başvurusunda bulunmaları bekleniyor. Can Dündar ve Erdem Gül bu süreci tutuksuz geçirecek. Mahkeme yurtdışı yasaklarını da kaldırdı. (Deutsche Welle)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.05.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol