banner200
banner222
09 Ağustos 2016 Salı 09:43
Alman siyasetçi: Türkiye'nin Can Dündar gibi gazetecilere
banner188
banner213
banner230

Almanya Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel, sosyal paylaşım sitesindeki sayfasından Gazeteci Can Dündar ile yaptığı görüşmeye ilişkin paylaşımda bulundu. Dündar ile birlikte bir fotoğrafını yayınlayan Gabriel, Türkiye'ye basın özgürlüğüne ilişkin eleştirilerde bulundu.

Cumhuriyet'in haberine göre, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, gazeteci Can Dündar ile yaptığı görüşme sonrasında paylaştığı yorumda, Türkiye'de basın özgürlüğünün kısıtlanmaya devam ettiğini yazdı. Darbe girişiminden sonra onlarca gazetecinin temelsiz yere tutuklandığını ifade eden Gabriel, “Muhalif çok sayıda gazete ve televizyon, yetkili kurumlar tarafından kapatıldı" yorumunda bulundu.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel, Can Dündar'ı 'Türk makamlarının en tanınan kurbanlarından biri' olarak nitelendirdi. Can Dündar'ın devlet sırlarını açıklamaktan 6 Mayıs'ta 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldığını ve aynı gün saldırıya uğradığını hatırlatan Almanya Başbakan Yardımcısı Gabriel, “Şans eseri saldırıda yaralanmadı" ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı var"

Sigmar Gabriel açıklamasında Can Dündar ile yaptığı görüşme hakkında şunları yazdı: “Türkiye'deki güncel durumu ilk elden öğrenmek için Can Dündar ile buluştum. Duyduklarım bende büyük endişeye neden oldu. Türkiye'deki durum daha da güçleşiyor, ayrıca sadece gazeteciler için değil. Türkiye'de basın özgürlüğüne yönelik ağır saldırıları daha sert eleştirmeliyiz." Gabriel buna karşın, Türk Hükümeti ile tüm diyalog yollarını kapatmanın yanlış olacağını da ifade etti.

Can Dündar ile buluşmanın kendisini derinden etkilediğini belirten Sigmar Gabriel, Türkiye'nin onun gibi gazetecilere ihtiyacı olduğu yorumunu yaptı. Açıklamada görüşmenin nerede gerçekleştiği yazılmadı. Sigmar Gabriel'in sosyal medyadaki paylaşımına yüzlerce yorum yapıldı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.08.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol