banner200
banner235
banner225
06 Haziran 2016 Pazartesi 14:43
Alman basını: Erdoğan’ın ‘soykırım’ öfkesi dinmiyor
banner188
banner213
banner230

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Alman Federal Meclisi’nin soykırım kararının ardından Almanya ve Türkiye kökenli milletvekillerini eleştirmişti. Erdoğan, Türkiye kökenli Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’i hedef alarak, “Orada çıkıyor bir ukala bir şey hazırlıyor. Alman Parlamentosu’na sunuyor. Neymiş, birileri de diyor ki güya Türk… Ne Türk’ü be… Bunların kanının laboratuvar testinden geçmesi lazım” ifadelerini kullanmıştı.

Almanya’nın önce kendi tarihiyle hesaplaşması gerektiğini savunan Erdoğan’ın “Ey Almanya, bak yine söylüyorum: Önce Holokost’un hesabını vereceksin. Namibya’da 100.000’i aşkın Namibyalıyı nasıl yok ettiniz, nasıl öldürdünüz onun da hesabını vereceksin. Siz, Türkiye’ye veya Türklere parlamentosunda kalkıp da sözde Ermeni soykırımı oylaması yapacak, varsa belki de en son ülkesiniz” sözleri, Alman basınında geniş yer buldu.

Tagesschau.de: Erdoğan holokstla hesaplaşılmasını istiyor

“Türk Cumhurbaşkanının parlamentonun ‘soykırım’ kararına öfkesi dinmiyor. Şimdi de Almanya’dan holokost ve Herero katliamlarıyla hesaplaşmasını istedi. Daha önce de yaptırımlarla tehdit etmişti. Erdoğan, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik soykırım oylaması yapabilecek en son ülke olduğunu söylüyor.”

Welt Online: Erdoğan şimdi de Alman parlamenterler için kan testi istiyor

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alman parlamentosunun Ermeni ‘soykırım’ kararını eleştirdi: İstanbul’da özel bir üniversitenin mezuniyet töreninde ‘Ey Almanya, bir kez daha söylüyorum. Önce holokost ve Namibya’daki 100.000 kişinin ölümüyle hesaplaş. Siz, Türkiye’yi Ermeni soykırımı ile suçlayabilecek en son ülkesiniz’ diye konuştu.”

Erdoğan’ın ayrıca, “Ukala birisi çıkmış, Alman parlamentosuna öneri getiriyor. Bazıları bir Türk diyor. Ne Türkü. Kanı laboratuvar testinden geçmeli” sözleri de haberde hatırlatıldı.

Süddeutsche Zeitung: Erdoğan Almanya’nın önce holokostla hesaplaşmasını istiyor

“Türkiye Cumhurbaşkanı Ermeni soykırımı kararı nedeniyle öfkeli. Türk kökenli milletvekillerini ‘terörist’ olarak nitelendirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parlamentonun soykırım kararından sonra Almanya’ya yönelik eleştirilerini arttırdı. Erdoğan, Pazar günü Almanya’nın Türkiye’ye soykırım yaptığını oylayabilecek en son ülke olduğunu söyledi. Almanya’nın öncelikle holokost ve 100.000 Hereronun ölümünün hesabını vermesini istedi. Cumartesi günü ise, Türk kökenli Alman vekilleri hedef almıştı. Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türk kökenli Alman vekilleri PKK’nın uzantısı olarak nitelendirdi.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.06.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol