banner200
banner235
banner225
02 Ağustos 2016 Salı 11:43
Alman Başbakan Yardımcısı: Avrupa Türkiye'ye şantaj yaptırmamalı
banner188
banner213
banner230

Alman Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, Avrupa'nın Türk vatandaşlarına vize serbestisi konusundaki görüşmelerde Avrupa'nın kendisini Türkiye'nin şantajına maruz bırakmaması gerektiğini söyledi.

Vize serbestisi, Avrupa'ya yönelen göçün durdurulmasında oynadığı rol karşılığında Türkiye'ye verilecek bir ödül olarak görülüyordu.

Ancak Türkiye'deki darbe girişiminin ardından, terörle mücadele yasasındaki değişiklik tartışması nedeniyle vize serbestisi gecikti.

Gabriel "Vizesiz seyahat olup olmayacağı Türkiye'ye bağlı" dedi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Gabriel Türkiye'nin "ölüm cezasının geri getirilmesi yönünde adımlar atarak" Avrupa'dan kendisini uzaklaştırdığını ve ölüm cezasının "AB'nin temel haklar şartının açık bir ihlali olduğunu" söyledi.

Temel Haklar Şartı'nın AB'nin "hayati önemdeki bir parçası" olduğunu vurgulayan Gabriel, Türkiye AB'nin bir parçası olarak kalmak istiyorsa bunun kabul edilmesi ve uygulanması gerektiğini belirtti.

'Şantaja maruz kalmamalıyız'

Gabriel "Bu standartları uygulamak ya da daha da kötüleştirmek Türkiye'ye bağlı" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Avrupa'nın Türklere vize serbestisi sözünü yerine getirmemesi durumunda, Türkiye'nin AB'yle yapılan göç anlaşmasından çekilebileceğini söylemişti.

Gabriel ise "Vize serbestisi olup olmayacağı Türkiye'ye bağlı. Almanya ve Avrupa hiçbir koşulda şantaja maruz kalmamalı" dedi.

Alman Başbakan Lardımcısı ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Köln'deki gösteriye video bağlantısıyla konuşmasının yasaklanmasını memnuyetle karşıladığını söyledi.

Yasak nedeniyle, Türkiye'deki Alman Maslahatguzarı Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.08.2016 11:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol