banner200
banner222
27 Haziran 2016 Pazartesi 08:23
Alevilerden 2 Temmuz çağrısı
banner188
banner213
banner230

İstanbul’daki Alevi Bektaşi Federasyonu ile Pir Sultan Abdal Derneği’nin il genelinde bulunan şubeleri öncülüğündeki Aleviler, Galatasaray Meydanı’nda toplandı. “Her yer Sivas, her yer direniş”, “Sivas’ı unutma, unutturma” ve “Madımak Oteli müze olacak” sloganları atan kalabalık, 2 Temmuz’da Sivas’ta yapılacak anma etkinliklerine katılım çağrısı yaptı. Alevi Bektaşi Federasyonu Başkan Yardımcısı Muhittin Yıldız, Sivas katliamının üzerinden 23 yıl geçtiğini, o dönem doğanların dahi bugün yetişkin bireyler olduğunu belirterek, "Hala yanıyor Madımak Oteli ve dostlarımızın 'yardım edin' çığlıkları kulaklarımızda çınlıyor hala" dedi. Yıldız, “Sivas katliamının üzerinden 23 yıl geçtiğini hatırlatarak, "Acılarımız, hakikat ve adalet arayışımız hala taze. Sivas katliamının henüz hesabı verilmemiş olmasına rağmen katiller elini kolunu sallaya sallaya dolaşıyor" diye konuştu.Katliam vicdanda bir yara
"Gelin 2 Temmuz'da alanlarda olalım" diyen Yıldız, sözlerini şöyle tamamladı:
"Bütün demokratik kurumları, yaşama hakkına saygı duyan, 'bütün katliamların hesabı sorulsun, hiçbir katliamın sorumlusu/sorumluları yargılanmadan bu defter kapanmasın' diyen dostlarımız; sokaklar ve meydanlar katliamcı çetelerin değil, halk mücadelesi veren onurlu yurttaşlarındır. Sivas katliamı toplumun vicdanında bir yaradır. Gelin bu 2 Temmuz'da Sivas'ta ve Ankara'da buluşalım. Birlik olalım, güç olalım."

CHP’li Tanrıkulu’nun da destek verdiği etkinlikte Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Baki Düzgün de Sivas’ın daha anlamlı bir şekilde anılması için katılımın önemini vurguladı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.06.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol