banner200
banner222
23 Eylül 2016 Cuma 15:23
Alevi ve Kürtler’in evleri işaretlendi
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU

Ankara Mamak'ta Alevi ve Kürt yurttaşların oturduğu 20 dairelik apartmanda 7 Alevi ve 1 Kürt ailenin evlerinin kapılarına kırmızı kalemle çarpı işareti konuldu.​ ​Sabah evlerinden çıktıklarında işaretleri gören yurttaşlar büyük bir tedirginlik ile Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ankara Şubesi Başkanı Ali Üngörmüş'e giderek durumu aktardı. Üngörmüş, başvurular üzerine apartmana gittiklerinde​ ​evleri işaretlenen yurttaşların kendisine, "Muhtemelen gece geç saatlerde işaret konulmuş. Akşam geldiğimizde işaret yoktu, sabah gördük. Sabah çok erken saatlerde işaret olmayan bir Alevi komşunun evi de daha sonraki saatlerde işaretlenmiş" dediğini söyledi.

Evleri işaretlenen yurttaşların kaygılı olduğunun altını çizen Üngörmüş, şikayet geldiğinde öncelikle çocukların yapmış olabileceğini düşündüklerini fakat apartmana gittiklerinde farklı katlardaki sadece Alevi ve Kürt ailelerin yaşadıkları evlerini kapılarında işaretleri gördüklerini söyledi.

İşaretlemeyi Twitter'dan duyuran​ CHP Ankara Milletvekili ​Ali Haydar Hakverdi de "Dün gece Mamak'ta Alevi ve Kürtlerin evleri işaretlendi. PSAKD Ankara Şube Başkanı Ali Üngörmüş ile birlikte evlerine işaret konulan ailelerle görüştük. Tedirginler,​ ​sorumluların bulunması için yetkililer bir an önce harekete geçmeli. Barışa ve kardeşliğe yapılan saldırılara geçit vermeyeceğiz" dedi.

Failler bulunmuyor

Hakverdi, BİRGÜN'e yaptığı açıklamada da bugüne kadar yaşanan benzer olayların hiçbirinde faillerin bulunmadığının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Son yıllarda özellikle Alevi yurttaşlarımızın yaşadığı mahallelerde sıkça rastlanılan olaylar. AKP hükümeti, ‘çocuk işi’ deyip geçiştiriyor. Fakat biz bu işaretleri Maraş'tan, Çorum'dan biliyoruz. O yüzden yetkililere bir daha sesleniyoruz. Evlerimizin önüne, kapımızın dibine kadar gelen bu kişileri bulun. Onları korumaktan ve kollamaktan vazgeçin."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 23.09.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol