banner200
banner235
banner225
08 Ağustos 2016 Pazartesi 10:03
Albüm Kritik: '80'lere Övgü
banner188
banner213
banner230

Manchester’dan Alexandra Lilah Denton, sahne adıyla kısaca Shura ilk stüdyo albümü Nothing’s Real’da kendi görüş açısıyla otuz yıl öncesinin müziğini kayda almak istemiş. Bana kalırsa bu yükün altından kalkmayı da bilmiş üstelik.

Geçmişteki herhangi bir müzikal tavırdan ilham almakla o janrı birebir tekrar etmek arasındaki çizgi çoğu zaman belirsizdir. “Peki, Shura bunların hangisini yapıyor?” diye sorarsanız “her iki yola da biraz biraz dalıyor” derim. Bunu daha ilk parçaya kulak verirken fark etmek zor olmuyor. Nothing’s Real’ı dinlerken aklınıza Madonna’nın zirve dönemi işlerinin gelmemesi imkânsız örneğin. Shura 1980’lerden ilham alıyor, müziğinin tüm hatlarını o günlere oturtuyor ve bunu da gizleme gereği bile duymuyor. Nothing’s Real’ın çıkış noktasında geçmişe ait sesler var, ama yaşadığı yıl 2016. Çünkü 1980’ler sound’u denilen şey birkaç kişiyle yaşayıp birkaç kişiyle toprak altına girmeyecek.

Ama Nothing’s Real’ın kapanışındaki son iki parça bile Shura’nın yolculuğunu değerli kılıyor.

“1980’ler sence tam olarak neydi?” sorusuna “En güzel rüyalardan biriydi” der Michael Jackson. Tüm o ışıl ışıl parlayan kariyerini 1980’lerde yayımladığı iki uzunçalar Thriller ve Bad’e borçlu olan bir dâhinin bu vurgusu boşa değil. O on yıllık süreçte dünya neo-liberal politikalarla allak bullak olmuşken müzik cenahında gerçekten de bir aydınlanma dönemi yaşanmaktaydı. İşte Shura da üzerinden yıllar geçtikten sonra Jackson’ın sözleriyle o en güzel rüyayı şimdi biraz olsun tekrar hatırlatıyor.

Shura’yı dinlemek kısa bir süre için tarihin yakın dönemine tekrar ulaşmak gibi. Bunun yerine pekâlâ bir Madonna albümü dinlemek isteyebilirsiniz. Ama Nothing’s Real’ın kapanışındaki son iki parça bile Shura’nın yolculuğunu değerli kılıyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.08.2016 10:03
Anahtar Kelimeler:
İngilizAlbümMüzikSahne
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol