banner200
banner235
banner225
12 Şubat 2016 Cuma 10:02
AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı: Azaz'ı alalım derken Hatay'ı
banner188
banner213
banner230

AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı olan Yaşar Yakış, "Cerablus-Azez'i alalım derken Hatay'ı kaybedebiliriz." uyarısı yaptı.

4 yıl Şam'da büyükelçilik yapan Yakış, "Bazı büyük devletler Türkiye'yi savaşa çekmek istiyor. Suriye'de Ruslarla savaşmak zorunda kalabiliriz. Türkiye, Suriye'ye girerse Arap dünyasını karşısına alır. NATO, Suriye müdahalesinde 5. maddeyi işletmeyebilir. Saldırı bizden olacağı için bizi savunmayabilir." ifadelerini kullandı.

1 Mart tezkeresinde Dışişleri Bakanı olan Yakış, Zaman'dan Mesut Çevikalp'in sorularını cevapladı. 2003'te Dışişleri Bakanı sıfatıyla tezkere sürecini yöneten Yaşar Yakış, "Uçağı düşürülen Ruslar Ankara'ya ağır bir karşılık vermek için Türk askerinin Suriye'ye girmesini bekliyor." dedi. Arap dünyası ve uluslararası toplumun da böyle bir müdahaleyi kabul etmeyeceğini, NATO'nun Türkiye'yi yalnız bırakabileceğini ifade etti.

Yaşar Yakış şunları söyledi:

TÜRKİYE SURİYE'YE GİRERSE
Girdiğimizde Suriye'den başarılı çıkmamız çok zor. ABD, Rusya cepheye inmeden önce bile Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki Kürt kuşağını bölme girişimine müsaade etmedi. Uçuşa yasak alan, güvenli bölge taleplerini geri çevirdi. Zira iç savaş ortamında Suriye içinde böylesi bir alan oluşturmak, güvenliğini sağlamak mümkün gözükmüyor. Bugün uçağı Türkiye tarafından düşürülmüş Rusya sahada. Onlar Türkiye'nin tek taraflı müdahalesine katiyetle karşı duracaktır. Dahası o bölgeyi Ruslar, Şam'ın rızasını alarak kurdu.

RUSYA İLE ÇATIŞMA İHTİMALİ VAR

Çatışma pek tabii mümkün. Uçağı düşürülen Ruslar Ankara'ya ağır bir karşılık vermek için Türk askerinin Suriye'ye girmesini bekliyor. Rusya, Esed rejimine arka çıkmanın ötesinde Ortadoğu'da kalıcı olmak istiyor. Bu noktada Türkiye'yi bölgeden soyutlamaya çalışır. Kendi sınırlarına itmeye çabalar. Ruslar önce Suriye'ye, ardından Ortadoğu'ya yerleşecek. IŞİD ile mücadele bahanesi Moskova'ya aradığı fırsatı verdi. Rusya Suriye'nin geleceğini şekillendirmede başat aktör olmayı garantilemiş durumda… TSK Suriye'ye girse bile bir müddet sonra geri çıkmak zorunda kalacak. Dünya müdahaleyi kabullenmez. Sınırı tek taraflı yeniden düzenlemesine de izin vermez. Dahası eğer Türk askeri cephede bozguna uğrarsa Suriye, Hatay'ın kendisine ait olduğu konusunu yeniden gündeme getirebilir. Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz!

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.02.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol