banner200
banner222
02 Ağustos 2016 Salı 16:23
AKP'nin basına kapalı grup toplantısında ne konuşuldu?
banner188
banner213
banner230

TBMM AKP Grup toplantısı Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığı’nda basına kapalı olarak gerçekleşti. Yaklaşık 2.5 saat süren toplantıda üç bakan 15 Temmuz sürecini anlattı.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; İçişleri Bakanı Efkan Ala, 15 Temmuz sürecinde neler yaşandığını, askeri darbe girişiminin nasıl gerçekleştiğini Türkiye genelinde hasar tespitleri ve alınan önemleri anlattı. Milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Şu anda Türkiye’nin güvenliği konusunda da bilgi veren Ala’nın, ordu, emniyet ve kamu kurum ve kurumlarında tespit edilen FETÖ’cüleri görevden alma uzaklaştırma ve tutuklama gibi işlemlerin devam edeceği bilgisini verdi. Alınan güvenlik önlemlerinden bahsetti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da, bundan sonra işleyecek adli sürecin nasıl olacağını anlattığı öğrenildi. Fethullah Gülen’le ilgili adli sürecin başladığını, ABD ile hukuki temasların sürdüğünü söylediği belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık da, OHAL çerçevesinde uygulanan KHK’larla ilgili bilgi verdi. Alınan güvenlik önlemlerinden bahsetti. Ordudan bugüne kadar ihraç edilen, tutuklanan ve firarlarla ilgili bilgi verdi. Işık'ın tehlikenin "geçmemiş olduğunu" söylediği ifade edildi.

98 ÜLKEDE 200 DARBE

Işık, dünyada ülkelerinde gerçekleşen darbelerle ilgili de istatistik bilgiler verdi. Bugüne kadar 98 ülkede 200 darbe olduğunu, darbe olan ve olmayan ülkeler arasında ki farkı anlattı. Darbe sonrası ülkelerde hangi tür önlemlerin alındığı, darbe olan ülkelerde demokrasinin nasıl işlediği konusunda da kıyaslama yaptığı öğrenildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.08.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol