banner200
banner222
28 Ocak 2016 Perşembe 12:23
AKP'li vekilden, Hüseyin Çelik'e yanıt: O zaman neredeymiş?
banner188
banner213
banner230

Başbakan Davutoğlu'nun Danışmanı Hüseyin Çelik, "PKK ağır silahlarıyla gelip metropol bir şehre yerleşmişse bunda kendisi için ders ve sorumluluk çıkaracak bir çok etkili ve yetkili olmalıdır" değerlendirmesi yapmıştı. AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Hüseyin Çelik'e "O zaman neredeymiş merak ediyorum" diye tepki gösterdi.

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Güneydoğu’da yaşanan son olaylar nedeniyle çözüm sürecine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan eski bakan ve parti sözcüsü Hüseyin Çelik’e, “O zaman neredeymiş merak ediyorum” tepkisini verdi.

''SÖZLERİ YAKIŞIKSIZ VE NEZAKETSİZ''

Hürriyet'te yer alan habere göre Külünk, Meclis’te dün düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin Çelik’in bugün yaşananlar konusunda geçmişte bütün ilgilileri uyardığı açıklamasını anımsatmaları üzerine, “Bu cümleleri herhalde kendisine söylemesi gerekiyor. O dönemde büyük özveriyle çalışan sorumluluk sahibi arkadaşlarımızı, bugün yaşanmışlıklar üzerinden özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’mızı adres göstermesi, son derece yakışıksız ve şık değil. Kendisi de bu ekibin içindedir. Bu ekibin dışında tutarak sorumlulukları, riskleri başkaları üzerinden konuşmayı bir siyasi mücadele adamı olarak şık, doğru, anlamlı bulmuyorum. Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik bu tip cümleleri yakışıksız ve nezaketsiz buldum” dedi.

ÇELİK NE DEMİŞTİ?

Başbakan Davutoğlu’nun Danışmanı ve eski AKP'li Bakan Hüseyin Çelik sosyal medyadaki yazısında, “PKK ağır silahlarıyla gelip metropel bir şehre yerleşmişse bunda kendisi için ders ve sorumluluk çıkaracak bir çok etkili ve yetkili olmalıdır” değerlendirmesi yapmıştı. AK Parti Genel Başkan Başdanışmanı Hüseyin Çelik, kendi blog sayfasında yayınladığı yazılı açıklamada, sorunun ‘akıl'la çözülmesi gerektiği üzerinde durdu. PKK'nın hendek siyaseti ile bölge insanını felakete sürüklediğini belirtti. PKK'nın şehirlerde yerleşmesinin sorumluluğunu ise ‘etkili ve yetkili' isimlerin alması gerektiğini belirtti. İyi niyetle başlayan çözüm sürecinin maalesef katledildiğini ifade eden Çelik, “Parmaklar tetikten çekilecek ve tüm silahlı PKK'lı unsurlar ülke sınırlarını terk edecekti. Birinci şarta hem devletin silahlı güçleri hem de PKK uydu. Ancak silahlı PKK'lılar ülkeyi terk etmek yerine gelip şehre yerleştiler” ifadelerini kullandı.

Hüseyin Çelik'in açıklamalarından satır başları şöyle:

GÜVENLİK GÜÇLERİ, ELLERİ KOLLARI BAĞLI BEKLEDİLER: “Çözüm sürecini bozmamak adına ve tamamen iyi niyetlerle, valiler, kaymakamlar, savcılar, hakimler, polis, asker, jandarma ve korucular, PKK'nın yapıp ettikleri karşısında adeta elleri kolları bağlı sabrın sınırlarını zorlayarak beklediler. PKK, çözüm sürecini kendi lehine ama Kürt halkının aleyhine istismar etti. Gelinen nokta, siyasetin inisiyatifi silaha terk etmesidir.”

ZAMANINDA GEREKLİ UYARILARI YAPTIK: “Biz, bölgeyi ve bölgenin dinamiklerini bilen birisi olarak, 2009'dan itibaren olanları ve olabilecekleri, Bakanlar Kurulu'nda, AK Parti MYK ve MKYK'sında, nihayet çözüm süreci konulu tüm özel toplantılarda yetkili arkadaşların, Sayın Başbakan'ın ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın huzurunda, bütün açıklığı ve netliği ile ortaya koyduk.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol