banner200
banner235
banner225
13 Haziran 2016 Pazartesi 10:43
AKP süt parasına göz dikti
banner188
banner213
banner230

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, kadın sağlık çalışanlarının ücretli süt izni hakkının kaldırılmasını Meclis gündemine taşıdı.

"AKP şimdi de çocukların süt parasına göz dikti” diyen Sarıhan, Sağlık Bakanının yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Soru önergesinde: 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 104 üncü maddesinde yer alan "Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır" hükmünü hatırlatan Sarıhan, süt izinlerinin kanuni bir hak ve insan haklarının bir bölümünü oluşturan ekonomik ve sosyal haklardan olan çalışma hakkının, çocuk doğuran kadınlar için gerektirdiklerinden olduğunu, kaldırılamaz ve ertelenemez nitelikte olduğunu vurguladı.


Anayasal hak
Süt iznini kullanan kadının, bu izinler nedeniyle ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmasının hem bu kanun hükümleri, hem de Anayasanın Kanun Önünde Eşitlik başlıklı 10’uncu, 41’inci ve 49’uncu madde hükümleri ile İş Kanununun ayrımcılığı yasaklayan 5’inci Madde hükümleri karşısında; yasal bir hakkın gaspı niteliğinde, anayasaya, hukuka ve hakkaniyete aykırı bir uygulama oluşturacağını belirten Sarıhan; “Anayasanın “Ailenin korunması ve çocuk hakları” başlıklı 41. Maddesinde yer alan “devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması …için gerekli tedbirleri alır.” Hükmü ve ayrıca 49. Madde de yer alan; “devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları ve işsizleri korumak, çalışmayı desteklemek, işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak ve çalışma barışını sağlamak için gerekli tedbirleri alır” düzenlemesi ile çalışma hakkının tüm gereklerini eksiksiz sağlamanın devletin temel bir yükümlülüğü olduğu açıkça düzenlenmiş olmasına karşın, Sağlık Bakanlığı , 81 İl Sağlık Müdürlüklerine göndermiş olduğu 3710678 sayılı 6 no’lu kamu personeli genel tebliği başlıklı genelge ile; kadın sağlık çalışanlarının kullandıkları süt izinlerinin çalışılmayan zaman olarak değerlendirilmesini ve bu zamanlar için döner sermaye ek göstergelerinin kesilmesini istemiş bulunmaktadır” diye konuştu.

“Uygulama, AKP’nin çalışan kadınlara getirdiği bir cezalandırmadır, onların yasal haklarını, hukuka aykırı yollarla çalmaktır” diyen Sarıhan, kadınların ancak örgütlü bir mücadele ile yasal haklarına sahip çıkabileceklerini söyledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.06.2016 10:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol