banner200
banner222
29 Nisan 2016 Cuma 19:23
AKP MKYK'dan kritik 'yetki' kararı
banner188
banner213
banner230

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi.

Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında AKP Genel Merkez'inde gerçekleştirilen toplantı, yaklaşık 2,5 saat sürdü. Toplantıdan çıkan ilginç sonuç ise teşkilatla ilgili atama yetkilerinin Davutoğlu'ndan alınarak MKYK'ya devredilmesi oldu.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik toplantı sonrası açıklama yaptı.

İşte Çelik'in açıklamalarından satır başları:

Terörle mücadele konusunda en ufak bir taviz verilmemesi gerekir. Türkiye'de bir iç savaş yok, meşru güçlerin yürüttüğü meşru bir mücadele var

PARALEL İLE MÜCADELE

Türkiye'nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye'nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır.

YENİ ANAYASA

3 ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısımının yazımı devam etmekte. Bu ay içinde Anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.

KOMİSYONDAKİ KAVGALAR

Orada Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürümesi gibi bir görüntü ortaya çıktı. Şiddetle kınıyoruz. Geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonların devam etmesini sağlayacak.

MKYK'YA YETKİ DEVRİ

Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK'ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti'de teşkilatlarlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı. Bizim hukukumuz bir kardeşlik hukuku. Sık sık bir kriz mi var diye soruyorsunuz. Herhangi bir kriz yok. Bir şey olursa sizinle paylaşırım.

DOKUNULMAZLIK SÜRECİ

Fiziksel şiddetle engellenmesine teslim olmayız. Tıkanma olmayacak.

MHP'DE KONGRE SÜRECE

Süreci izliyoruz. Bakıyoruz. Onun dışından iç meselelerdir. MHP'de kimin Genel Başkan olacağı bizi ilgilendirnmez. Mahkeme kararıyla işler her gün başka bir yere gidiyor. Gönül isterki her şey siyasi süreç içerisinde gitsin.

MKYK NEDEN GEÇ BAŞLADI

Arkadaşlar kriz yok. Cuma namazı ve yemekten sonra başlanması uygun görüldü. Akşam bir program olmasaydı belki gece yarısına kadar devam edecektik. Ancak Cumhurbaşkanlığı himayesinde Başbakanımızın da katılacağı bir program olacak

ABD'DEN PYD AÇIKLAMASI

PKK ile PYD arasında bir fark yoktur. Bunu herkes biliyor. PYD'nin DAEŞ ile çatışıyorum demesine bazı ülkeler sessiz kalıyor. El Kaide terör örgütü, işbirliği yapan kolu istisna, bu olmaz. Biz bunun ne kadar yanlış sonuçlara yol açtığını Afganistan'da gördük. PYD Suriye'de Kürtlere zulüm yapıyor. Bir cinayet mekanizmasına dönüşmüştür.

MKYK'YA YETKİ DEVRİ

Genel Başkan'ın yetkisiyle ilgili bir tasarruf değildir. Bir kriz olursa ben size söyleyeceğim. MKYK'ya güven esastır. MKYK'da kararlar gizli oyla alınır. Bu karar gili oylama ile alındı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.04.2016 19:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol