banner200
banner235
banner225
12 Mayıs 2016 Perşembe 09:04
AKP Meclis’i başkanlığa alıştırdı
banner188
banner213
banner230

NURCAN GÖKDEMİR nurcangokdemir@birgun.net

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil’in, kanun yapım sürecine ilişkin soru önergesine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın’ın verdiği yanıtta yer alan rakamlar, AKP iktidarları döneminde Meclis’in baypas edildiğini rakamlarla ortaya koydu.

İktidarın zaman tasarrufu iddiasıyla kullandığı, muhalefetin de “başkanlık sistemine kapı açmak için parlamenter sistem etkisizleştiriliyoruz” gerekçeleriyle eleştirdiği tasarı ve teklifleri “temel kanun” yöntemiyle görüşmek AKP iktidarları döneminde en sık başvurulan yasama yollarından oldu. Bu uygulamayla içtüzükte tanımlandığı gibi temel düzenleme niteliğinde olmayan tasarı ve teklifler az sayıda madde içerse bile bölümler halinde görüşülerek jet hızıyla yasalaştırıldı. AKP’nin iktidara gelmesinden önceki son yasama döneminde sadece 7 düzenleme temel yasa olarak görüşülürken AKP’nin ilk dönemi olan 22’nci yasama döneminde bu sayı 29’a, 23’üncü dönemde 51’e, 24’üncü dönemde de 73’e çıktı. 1 Kasım seçimlerinin ardından başlayan 26’ncı Dönem’de temel yasa olarak görüşülerek kabul edilen tasarıların sayısı şimdiden 6 oldu.‘Eleştiriliyor ama…’
Aydın’ın yanıtında, farklı konulardaki çeşitli kanunlarda yapılacak değişikliklerin bir kanun tasarısı ya da teklifinde yer aldığı “Torba Kanun” yöntemi de AKP iktidarları döneminde sıkça başvurulan yasama tekniği oldu. Başbakanlık’tan uzaklaştırılan Ahmet Davutoğlu’nun da eleştirmesine karşın “Bazı kanunlarda değişiklik yapan…” başlığı altında getirilen tasarılarla bu yöntem tüm hızıyla kullanıldı.

AKP iktidarının “acemilik” dönemi olan ilk döneminde 2, ikinci dönemde 11, üçüncü dönemde 21 torba yasa TBMM’de kabul edildi. AKP bu alışkanlığını 26’ncı yasama döneminde de sürdürdü, altı ayda 5 torba yasa kabul edildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 12.05.2016 09:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol