banner200
banner222
22 Şubat 2016 Pazartesi 19:02
AKP kurucular listesinden çıkarılan Yakış'tan açıklama
banner188
banner213
banner230

İsmi AKP'nin Kurucular Üyesi listesinden çıkarılan partinin ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, isminin çıkartılmasıyla ‘ilgilenmediğini’ ifade etti. “Herhalde arkadaşların yeni icat ettikleri bir şey. Kurucusu olduğumuz bir vaka olarak duruyor. Onu görmezlikten gelmek ne anlama geliyor, ben bilmiyorum” diyen Yakış, AKP'nin kuruluş dilekçesini iki arkadaşı ile birlikte İçişleri Bakanlığı’na kendisinin bizzat verdiğini hatırlattı.

AKP'nin resmi internet sitesindeki kurucular listesinde yer alan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve partinin 2002’deki ilk Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış listeden çıkarıldı. Abdullah Gül ve Yaşar Yakış’ın yanı sıra Nur Doğan Topaloğlu ve Yasemin Kumral da ‘kurucu üyeler’ listesinden ismi silinenler arasında.

Cihan'da yer alan habere göre konuyla ilgili soruları cevaplandıran AKP'nin ilk Dışişleri Bakanı ve Kurucu Üyesi Yaşar Yakış, “Partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na ben, Sayın Kumral ve Nur Doğan Topaloğlu üçümüz vermiştik” dedi. İsminin listeden çıkarılması konusu ile ilgilenmediğinin vurgulayan Yakış, 11. Cumhurbaşkanı Gül’ün ‘kurucu üye’ olmadığını, yeni kurulan partinin kapatılması tehlikesine karşın ‘kurucular kurulu üyesi’ yapıldığını anlattı.

‘KURUCULUKTAN ÇIKARILMAK DİYE BİR ŞEY YOK’

AKP'nin kurucular üyeleri listesinden çıkarıldığını medyadan öğrendiğini ifade eden Yakış, “Haberdar değildim ve ilgilenmiyorum” diye cevap verdi. Kuruculuktan çıkarılmak diye bir şey olmadığını kaydeden Yakış, “Herhalde arkadaşların yeni icat ettikleri bir şey. Kurucusu olduğumuz bir vaka olarak duruyor. Onu görmezlikten gelmek ne anlama geliyor, ben bilmiyorum.” diye konuştu.

‘VEFAT İLE KURUCU ÜYELİK DÜŞMEZ’

Listeden aynı şekilde çıkartılan Nur Doğan Topaloğlu ile sınıf arkadaşı olduklarını ve Topaloğlu’nun vefat ettiğini ifade eden Yakış, Topaloğlu’nun vefatı üzerine mi listeden çıkarıldığının sorulması üzerine, “CHP’nin kimdir desem 1920’lerde kimler kurmuşsa bunlardır. Hepsi öldü şimdi. Bu mantığa göre hiç mi kurucu yok? Bugün de yapılan farksız değil.” dedi.

‘KURULUŞ DİLEKÇESİNİ BEN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA BEN VERDİM’

Yaşar Yakış, Nur Doğan Topaloğlu ve Yasemin Kumral ile AKP'nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na veren şahıslar olduklarını ifade eden Yakış, “Sayın Topaloğlu ve Semra Hanım’la partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na veren kişileriz. Partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na ben, Sayın Kumral ve Nur Doğan Topaloğlu üçümüz vermiştik.” hatırlatmasında bulundu.

‘SAYIN GÜL, KURUCU DEĞİL, KURUCULAR KURULU ÜYESİYDİ’

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün aslında ‘kurucu’ olmadığını ifade eden Yakış, “Sayın Gül, kurucu değil aslında. Kurucular Kurulu üyesi. Refah ve Fazilet’ten bize intikal edenleri ‘kurucu’ olarak kabul etmemiştik ki sonradan partiyi kapatma meselesi gündeme gelmesin diye. Fakat, onları da dışarıda bırakamadığımız için onları ‘kurucular kurulu üyesi’ diye başka bir sıfatla o grubun içerisine almıştık.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.02.2016 19:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol