banner200
banner222
05 Şubat 2016 Cuma 16:02
'AKP insanlık onuru üzerinden pazarlık yapıyor'
banner188
banner213
banner230

Hüseyin Şimşek

CHP Mültecilerin ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyeleri Muğla Milletvekili Nurettin Demir ve İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Yunanistan'a geçmek isterken hayatını kaybeden mültecilerle ilgili incelemelerde bulundu.
Salı günü İzmir Seferihisar, Doğanbey açıklarında göçmenleri taşıyan bir botun batmasıyla ilgili inceleme yapmak için bölgeye giden milletvekilleri, 4'ü çocuk 9 kişinin hayatını kaybettiği facianın ardından hayatta kalan 12 kişiyle görüştü. Milletvekilleri, incelemelerinin ardından bir rapor yayımladı.

“Umut İnsanların Hakkıdır”

İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük mülteci krizinin yaşandığı belirtilen raporda, insanların güvenli bir gelecek arayışında tehlikeli yolculukları göze aldığı vurgulandı. Ortadoğu’da yaşanan savaşın, insanları yaşadıkları yerden göçe zorladığı ifade edilen raporda, "İnsanlığın karşı karşıya kaldığı bu büyük dram, Türkiye’de çok daha vahim boyutlarda yaşanmakta, kış koşullarında dahi mülteciler, her şeyi göze alarak, kapasitesinin çok üstünde ve uzun deniz yolculuğuna dayanıksız botlarda tehlikeli yolları denemeye devam etmektedir" denildi.

İnsanlık onuru vurgusu

Göç etmek zorunda kalan insanların zor yolculuklarda yaşamları dahil olmak üzere birçok şeyini kaybettiğinin dile getirildiği raporda, şu ifadelere yer verildi:

"Avrupa Birliği ile Türkiye arasında alınan tedbirler, insanların Avrupa’ya geçmelerinin engellemesi konusunda yapılan 'kirli pazarlıklar' açıktır ki yaşanan bu insanlık dramını sonlandırmamaktadır. Aksine Freedom House tarafından yayınlanan Dünya Özgürlük Raporu'nda da belirtildiği üzere, Türkiye’de özgürlüklerin azalmasına karşı ortaya çıkan tepkisizliğin en önemli nedeni Avrupa Birliği’nin mülteci akışını engellemek için 'otoriterlik davranışları gösteren' Türkiye’ye göz yumması olarak gösterilmiştir. AKP mültecilere yönelik politikalar geliştirmek yerine insanlık onuru üzerinden pazarlık yapmaktadır. Mülteci çocuklar eğitime devam edememekte, acil durumlar da dahil olmak üzere kapsamlı sağlık hizmetleri verilmemekte, barınma gibi asgari olarak sağlanması gereken insan hakları sağlanmamaktadır. Yaşananların sadece adli bir vaka olarak görülmemesi, olayın siyasi boyutunun göz ardı edilmeden biran önce gerekli önlemler alınmalıdır. İnsanlık onuru ve yaşam hakkı için zorla yerinden edilmiş insanların güvenli ve barış içerisinde yaşam hakkı için inisiyatif alınmalıdır. Bu konuda Avrupa ve AKP Hükümeti üzerine düşeni yapmalıdır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.02.2016 16:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol