banner200
banner222
14 Mayıs 2016 Cumartesi 08:43
‘Akıllı Eczane’ uygulaması diğer kentlere yayılacak
banner188
banner213
banner230

BURCU CANSU / burcucansu@birgun.net

Türkiye’de 25 bin noktada hizmet sunan “en faydalı komşu’’ eczacıların, “danışmanlık” hizmetleri kurumsallaşıyor. Türk Eczacıları Birliği (TEB), Sağlık Bakanlığı ile birlikte hayata geçirecekleri “Smart ‘Akıllı’ Eczane Projesi” hakkında bilgilendirme toplantısı yaptı. Projenin sekiz pilot ilde hayata geçtiği, ilk olarak astım/ KOAH hastalığı ile başladığı ve diyabet eğitimi, obezite, hipertansiyon, sigara bırakma gibi alanlarında da devam edeceği bildirildi.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, değişimin öncüsü olmak için çalıştıklarını söyledi.

Çolak, “Eczacıya, astım/ KOAH, diyabet, hipertansiyon gibi spesifik tanı konulmuş hastaları temel alan hizmetler, ilaç kullanımı kontrolü, çoklu ilaç kullanımı eğitimi, ilaç etkileşimleri gibi hastanın ilaç kullanımına dayalı hizmetleri, otomatik dozajlama gibi ilaç sunum hizmetleri, sigara bıraktırma, aşılama kampanyaları gibi toplum sağlığı hizmetleri gibi özel hizmetler için bir meslek hakkı verilmektedir” diye konuştu.

TEB Genel Sekreteri Arman Üney ise “Hastalara ilaç kullanımı başta olmak üzere ilaca ve hastalığına dair konularda eczacılarımızın sağladığı danışmanlık hizmeti ile hastalarımızın yaşam kalitesinde belirgin bir iyileşme yarattık” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 14.05.2016 08:43
Anahtar Kelimeler:
Sağlık
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol