banner200
banner222
08 Eylül 2016 Perşembe 20:25
Akıl hastaları hayallerini duvara kazımışlar
banner188
banner213
banner230

Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi Müdürü Hakan Akıncı, muhabirine yaptığı açıklamada, Edirne'ye gelen yerli ve yabancı turistlerin, batı toplumlarında psikiyatri hastalarının dışlandığı veya işkenceyle tedavi edildiği dönemlerde müziğin tedavide kullanıldığı tarihi mekanı görmeden kentten ayrılmadığını söyledi.

Avrupa Konseyi'nce 2004 yılında "Avrupa Müze Ödülü"ne layık görülen külliyenin dönemin tıp tarihindeki önemli gelişmelerini gözler önüne serdiğini anlatan Akıncı, restorasyonda ortaya çıkan akıl hastaların yaptığı çeşitli grafiklerin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çektiğini vurguladı.

O dönemde hava almak için bahçeye çıkan akıl hastalarının yerde buldukları sert cisimlerle duvarlara hayallerini çizdiklerini anlatan Akıncı, ''Dikkatli çalışmalar neticesinde ortaya çıkartılan ve yaklaşık 500 yıl önce akıl hastaları tarafından yapılan tavus kuşları, geyikler, irili ufaklı deniz taşıtları, kale duvarları ve çeşitli canlıların resimleri, tedavi gören hastaların iç dünyasını yansıtıyor.'' diye konuştu.

Duvara çizilen figürlerin korunması için çok titiz davrandıklarını vurgulayan Akıncı, bir çok yerli ve yabancı turistin ilgi odağı olan figürlerin bulunduğu duvara kimsenin dokunulmasına izin vermediklerini söyledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.09.2016 20:25
Anahtar Kelimeler:
AvrupaEdirne
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol