banner200
banner235
banner225
30 Mayıs 2016 Pazartesi 08:03
Akdeniz’de bir haftada en az 700 sığınmacı öldü
banner188
banner213
banner230

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Güney Avrupa Sözcüsü Carlotta Sami Alman Haber Ajansı'na (dpa) yaptığı açıklamada, son bir hafta içinde Akdeniz'de en az 700 sığınmacının hayatını kaybettiğini açıkladı. Sami, ölenlerin çarşamba, perşembe, cuma günleri üç teknenin batması sonucu hayatını kaybettiğini belirtti.

Perşembe günü batan teknedeki 550 kişinin kayıp olduğunu söyleyen Sami, çarşamba günü batan tekneden 100 kişinin kurtarıldığını, üçüncü teknedeki ölü sayısının ise belirsiz olduğunu kaydetti. BM sözcüsü, kurtarılan sığınmacıların verdiği bilgilere göre en az 700 sığınmacının öldüğünün tahmin edildiğini söyledi.Tanıklar anlattı
Yardım kuruluşu Save the Children da bu yönde bir açıklama yaptı. Kuruluşun verdiği bilgilere göre, Akdeniz'de geçen hafta ölen sığınmacı sayısı, tahmin edilenden çok daha fazla. Kurulu, İtalya açıklarında batan teknelerde kurtarılan sığınmacıların bu bilgiyi kendisine verdiğini kaydetti. Buna göre bu hafta içinde kamuoyuna yansıyan üç sığınmacı teknesinin batmasının yanı sıra 400 kişinin bulunduğu bir tekne daha battı. Söz konusu teknenin çarşamba günü öğleden sonra büyük bir gemi ile birlikte Libya'nın Sabratha limanından yola çıktığı belirtildi. Save the Children, büyük geminin kaptanın, teknenin bağlı olduğu halatın kesilmesi emrini vermesinin ardından, sığınmacı teknesinin su alarak battığını belirtti. Save the Children Sözcüsü Giovanne Di Benedetto, "Diğer batan teknelerden kurtarılan sığınmacıların verdiği bilgileri topladık. Hepsi aynı bilgiyi veriyor" dedi.

14 bini kurtarıldı
İtalyan Sahil Güvenlik yetkilileri ve BM'nin verdiği bilgiye göre bu hafta içinde Akdeniz'de 14 bin sığınmacı kurtarıldı. Sadece cuma günü Sahil Güvenlik tarafından koordine edilen misyonlarda kurtarılanların sayısı 2 bin. Afrika'dan Avrupa'ya ulaşmak için yola çıkan, hiç de güvenli olmayan tekne ve botların batmasıyla kaç kişinin boğulduğu tam olarak bilinmiyor. İtalyan Donanması bu hafta batan plastik bir teknenin yakınlarında 45 cesede ulaşıldığını kaydetti. Uluslararası Göç Örgütü'nün tahminlerine göre bu yıl bin 475 sığınmacı Akdeniz'de boğuldu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.05.2016 08:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol