banner200
banner235
banner225
19 Ağustos 2016 Cuma 15:43
Aile hekimleri nöbet dayatması mücadelelerini  kazandı!
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN/ANKARA

TBMM Genel Kurulu'nda, torba kanun tasarısının 80 maddesi kabul edildi. Buna göre aile hekimlerinin asgari 8 saat nöbet tutma mecburiyeti kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı’nın, birinci basamak sağlık çalışanlarına Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM) Cumartesi günleri fazladan çalışma dayatmalarında, aile hekimleri ve diğer ASM çalışanlarının iki yıla yakın bir zamandır sürdürdükleri kararlı mücadelelerinin sonucunda, Türkiye Büyük Millet Meclisi “ASM çalışanlarına asgari 8 saat zorunlu nöbet” uygulaması kaldırıldı.

Direnen hekimler kazandı

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi yazılı açıklama yayımlayarak, "TTB ile birinci basamak sağlık hizmet alanında örgütlü dernek ve sendikaların öncülüğünde, aile hekimleri ve diğer ASM çalışanlarının fazla ve esnek çalışma dayatmalarına karşı haklı ve meşru bir zeminde sürdürdükleri 'Cumartesi nöbet eylemi'nin başarıya ulaşmasıyla, tüm çalışanların hak arama ve emek mücadelesi adına önemli bir kazanım elde edilmiştir" denildi. Açıklamada, "Sağlık Bakanlığı’nın birinci basamak sağlık çalışanlarına, görev ve sorumluluğu dışında fazladan esnek, angarya çalışma dayatmalarına olanak veren düzenlemeleri terk etmediği, çalışma haklarını kısıtlayan, iş güvencesini ortadan kaldıran antidemokratik yasa ve yönetmeliklerin yürürlükte olduğunun farkındayız. Özlük haklarımız için gerekli olan mücadelenin geçmişte olduğu gibi gelecekte de sürdürüleceğine inanıyoruz.

TTB olarak, birinci basamak sağlık çalışanlarını, 'Cumartesi günleri fazla ve esnek çalışma'ya karşı sürdürdükleri kararlı mücadele ve kazanımları için kutluyoruz. Geçmişte olduğu gibi gelecekte de özlük haklarımız, bilimsel ve iyi hekimlik, eşit, ücretsiz, nitelikli ve toplumcu bir sağlık sitemi için mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğimizi bildiriyoruz" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.08.2016 15:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol