banner200
banner235
banner225
13 Şubat 2016 Cumartesi 09:02
Aile boyu kadrolaşma
banner188
banner213
banner230

SEBAHAT KARAKOYUN- senyaprak@gmail.com

AKP’nin “arka bahçesine” dönüşen TRT’yi denetleyen Sayıştay’ın Başkanı Recai Akyel’in kardeşi Yusuf Akyel’den sonra kardeşinin eşini de kuruma yerleştirdiği ortaya çıktı. Yusuf Akyel’in eşi Özlem Akyel’in TRT Hukuk Müşavirliği’nde çalıştığı öğrenildi.
14 kanal ve 16 radyoyu bünyesinde bulunduran, 7 bini aşkın çalışanı olan TRT’deki AKP kadrolaşması tüm hızıyla devam ediyor. Partizanca görevlendirmelerde aynı aileden isimler de dikkati çekiyor. TRT’ye “araştırmacı” olarak ataması daha önce tartışmalara neden olan Sayıştay Başkanı Recai Akyel’in kardeşi Yusuf Akyel’in eşinin de TRT’ye geçtiği öğrenildi. Yusuf Akyel’in eşi Özlem Akyel’in TRT Hukuk Müşavirliği’nde avukat olarak çalıştığı belirtildi. TRT’yi denetleyen bir kurum olan Sayıştay Başkanı’nın kardeşi olan Yusuf Akyel’in atamasının “etik olmadığı” belirtilerek konu daha önce TBMM gündemine taşınmıştı.
TRT’deki atamalarda dikkati çeken isimler arasında milletvekili yakınları ve eski vekiller de bulunuyor. AKP Şanlıurfa Milletvekili Kemalettin Yılmaztekin’in eşi Seval Yılmaztekin’in TRT personeli olmamasına rağmen TRT Haber Merkezi’nde fillen “müdürlük” görevi yaptığı belirtildi.AKP Bingöl eski il başkanı ve milletvekili aday adayı Maruf Okuyan da TRT’de 1. Hukuk Müşaviri olarak çalışıyor.

Şahin olan kaç kişi var
Kuruma çok sayıda yakınını atadığı belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanvekili Recep Şahin’in kızının yanı sıra yeğenleri de TRT’de görev yapıyor. Bir süre TRT Eğitim Dairesi Başkanlığı’nda “araştırmacı” olarak çalışan Recep Şahin’in kızı Rabia Şahin, daha sonra TRT Avaz kanalında spiker oldu. Şahin’in Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden memurken nakil yoluyla TRT’ye atanan yeğeni Nasuh Şahin ise Müzik Dairesi Başkanlığı’na müdür yapıldı. Nasuh Şahin’in kardeşi Recep Şahin de TRT’ye memur olarak alındı. Şahin’in kurumdaki akrabaları CHP’li Atilla Sertel tarafından TBMM KİT Komisyonu’nda oluşturulan TRT Alt Komisyonu’nun da gündemine getirildi. İbrahim Şahin’in aynı nüfusa kayıtlı 10’dan fazla akrabasının kurumda çalıştığı iddialarını gündeme getiren Sertel, yazılı olarak yönelttiği soruları “kaçamak” yanıtlar verildiği için yineledi. Sertel, “Yapımla, yayıncılıkla uzaktan yakından ilgisi olmayan Rabia Şahin ve Nasuh Şahin şu an TRT’de hangi görevi görmektedirler? Eski Genel Müdür İbrahim Şahin’in öz yeğeni Baha Şahin’in, iki ağabeyinin iki oğlunun ve baldızının kızı da önce kuruma sözleşmeli olarak alınıp sonra kadrolu memur yapılmışlardır” iddialarını gündeme getirerek yanıtlanmasını istedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 13.02.2016 09:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol