banner200
banner222
27 Ocak 2016 Çarşamba 21:23
Açlık grevine başlayan HDP'li Beştaş: Başka seçeneğimiz kalmadı
banner188
banner213
banner230

Şırnak'ın Cizre İlçesinde bulunan bir binanın bodrum katındaki 24 yaralıdan Nusret Bayar isimli gencin öğle saatlerinde yaşamını yitirmesinin ardından içerideki cenazelerin sayısı 5'e yükseldi. Grubun tahliyesi ve hastaneye sevki için Ankara'da bir takım görüşmelerde bulunan HDP'li 3 vekil İdris Baluken, Meral Danış Beştaş ve Osman Baydemir bugün İçişleri Bakanlığı'ndaydı. Bölgeye ambulans geleceğine dair birinci ağızdan beyan aldılar; ancak içeriden gelen haberler ambulansların başka bir yerde bekletildiği yönünde oldu. Heyet çözümsüzlüğün ardından açlık grevine başladı.

Sputnik'in geçtiği haberde, AİHM'in kararlarını hatırlatan Meral Danış Beştaş, Ankara ile yerel yönetimlerin uyuşmazlık içinde olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

"‘Yararlıları tedavi ettirin' diye açık çağrıda bulunuldu. Ankara ile görüştüğümüzde ambulansları yönlendirdiklerini söylüyoruz. Ancak duyuyoruz ki binaya yakın yere zırhlı araçlar sevk edilmiş, ambulanslar başka yerde bekletilmiş. Açıkça görülüyor ki Ankara'nın söylediği ile yerelin uygulaması birbiri ile uyumlu değil"

'YARALIYI YAŞATMAK DEVLETİN SORUMLULUĞU'

Yaralıların durumu ağırlaşıyor. Üstelik içeride 5 tane de cenaze var. Tek talepleri ise: Doktor. Beştaş, içeridekilerin sivil olduğunu belirterek, devletin kim olursa olsun yaralıyı yaşatmanın sorumluluğu olduğunu hatırlatarak şunları söyledi:

"Olay suçlu suçssuz meselesi değil. Sonuçta hukuk kanun kamu düzeni yaralılarım kesinlikle ölüme terkedilmesini yasaklar. Kim olursa olsun bu devletin temel sorumluluğudur. Bugün girişimlerimiz sırasında Nusret Bayer'in yaşamını yitirdiği haberini aldık. Ağır bir insani yük gerçekten. Cenazelerle yararlılar aynı yerde. Acil şekilde yararlıların tedaviye alınması gerek. Örneğin Mehmet Yavuzer'in bacağı kangren olmuş."

'AÇLIK GREVİ SON SEÇENEKTİ'

Bodrumda mahsur bekleyen Cizreli Tunç: Yaralıları taşımamı istiyorlar, nasıl yapayım?
HDP'li vekiller çözüm konusunda ısrarcı. Beştaş, başladıkları açlık grevine ilişkin "Açlık grevine başlamak sık başvurduğumuz bir yöntem değil. Biz olayları müzakere ve hukuk çerçevesinde, adalet ve vicdan ölçülerinde, insani temelde siyaseten çözmeye inanıyoruz. Açlık grevi inanın son seçenekti. Baştan beri yaralıların hastaneye sevki için bütün girişimlerde bulunduk. Hem yargı hem de siyasi anlamda bütün yetkilerle görüştük" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.01.2016 21:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol