banner200
banner225
10 Nisan 2016 Pazar 09:03
‘Açık dokunuş’a kapılar kapalı
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net

Hükümet, muhalefet milletvekillerine “hodri meydan” diyerek fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik teklifinde yeni bir hamleye hazırlanıyor. 317 milletvekili ve 44 fezlekesi bulunan, bu nedenle çok sayıda fire vermesi beklenen AKP, Anayasa’ya aykırı olmasına rağmen oylamanın “açık” yapılmasını sağlayacak bir yöntem arıyor.

Yeni bir “samimiyet testi” uygulama bahanesiyle açık oylama önerisini getirmeye hazırlanan AKP’ye, muhalefet partileri şimdiden kapıları kapattı.

AKP’nin Anayasa’yı “elastik bir topa” çevirdiğini ifade eden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “İktidar meydan okuyacak diye Anayasa’nın hükmü değişmez. Kanun tanımazların yeni bir hamlesini görüyoruz. Böyle bir şey olamaz” dedi.

AKP’nin muhalefeti bahane ederek kendi milletvekilleri üzerinde baskı kurmaya çalıştığını kaydeden Altay, “Kendi milletvekillerine güvenmiyorlar. Ayrıca Anayasa değişikliği konusunda grup kararı da alamazlar. Getirsinler tekliflerini, Meclis de iradesini ortaya koysun. Hatta Anayasa’nın 83’üncü maddesini komple değiştirsinler ve mesele ortadan kalksın. AKP hem insanların gazını almaya çalışıyor hem de bir taraflara şirin gözükmeye çalışıyor” diye konuştu.

‘Suç işlemeye alışmışlar’
AKP’nin açık oylama hazırlığına bir tepki de HDP’den geldi. Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP’nin suç işlemeye alıştığını ve bu kapsamda hukukun kesin olarak belirlediği kuralları görmezden geldiğini söyledi. Kapalı oylamanın milletvekillerinin özgür iradesini korumak için yapıldığını belirten Bilgen, şunları söyledi:

“İktidar, emir komuta zinciri ile siyaseti öğrenmiş ve diğer partilere de bunu empoze etmek istiyor. Suç işlemeyi meydan okumaya çevirmek iktidarın tipik bir hamlesi. Sandıktan temsil iradesini alan milletvekilidir. Milletvekilinin iradesine ipotek koymak ise kabul edilemez. Bütün kuralları alt üst ederek dayatma içine girilmesinin de bir izahı olamaz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.04.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol