banner200
banner235
banner225
04 Mart 2016 Cuma 17:42
AB'den Yunanistan'a mülteciler üzerinden 'Schengen' tehdidi
banner188
banner213
banner230

Yeni önlemler içermeyen yol haritasında üye devletlerden mevcut AB kanunlarına uyması ve mültecilerin bir ülkeden diğerine gitmesini sağlayan yaklaşıma son vermeleri istendi.

YUNANİSTAN’A UYARI

Hürriyet'in haberine göre, Yunanistan'ın 12 Mayıs'a kadar sığınmacıların diğer ülkelere gitmesine izin vermekten ziyade, sınırlarında daha iyi bir kontrol sağladığını göstermesi gerektiği belirtildi. Aksi halde, AB'nin Yunan sınırında kontrole başlayarak Yunanistan'ın Schengen üyeliğini askıya almasının söz konusu olacağı açıklandı.

Yol haritasında, kurulması planlanan AB Sınır ve Sahil Muhafız Birliği'nin Ağustos ayında operasyonel olması ve "genel durumun izin vermesi halinde istisnai güvenlik önlemlerine Aralık 2016'da son verilmesi" istendi.

YILLIK 18 MİLYAR EURO KAYIP

Planın başarısız olması halinde ise senelik 18 milyar euro’ya kadar bir maliyetinin olacağı, 13 milyon turist kaybı yaşanacağı uyasında bulunuldu.

AB Komisyonu'nun Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan Sorumlu Komiseri Dimitris Avramopoulos, planın açıklandığı basın toplantısında, "Schengen bizim birliğimiz demek. Eğer dış sınırlarımızı koruyamazsak, içeride özgürce seyahat edemeyiz" dedi.

Uluslararası Göç Örgütü'ne göre, bu yıl 1 Mart'a kadar Avrupa'ya Yunanistan ve İtalya üzerinden 135 binden fazla sığınmacı girdi. Balkan ülkeleri sürekli artan sayı karşısında sınır güvenliklerini artırırken AB üyeleri Almanya, Macaristan, Danimarka, Slovenya, İsveç ve Belçika sınır kontrollerine başlama kararı almıştı. Geçen sene bir milyondan fazla kişinin giriş yaptığı Avrupa ülkeleri, eğer önlem alınmazsa 2017 sonunda kadar bu sayının üç milyonu bulmasını bekliyor.

Sığınmacı krizine dair çözümler 7 Mart'ta Brüksel'de AB-Türkiye Zirvesi'nde ele alınacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 17:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol