banner200
banner235
banner225
01 Şubat 2016 Pazartesi 13:02
ABD'den YPG'ye üst düzey ziyaret
banner188
banner213
banner230

Türkiye’nin “PKK terör örgütünün devamıdır” dediği PYDABD Başkanı Barack Obama’nın özel temsilcisi tarafından Kobani’de ziyaret edildi. Obama’nın “IŞİD’le mücadele koalisyonu özel temsilcisi” sıfatını taşıyan Brett McGurk, Kobani’de sadece PYD yetkilileri ile değil, Ankara’nın “PKK ile işbirliği içinde” dediği YPG temsilcileri ile de bir araya geldi. McGurk’un ziyareti, ABD’den PYD/YPG kontrolündeki Kobani’ye yapılan ilk resmi ziyaret olması açısından büyük önem taşıyor.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, McGurk’un ziyaretinde Fransız ve İngiliz diplomatlar da yer aldı. ABD, Fransız ve İngiliz temsilcilerden oluşan heyet Kobani’de PYD dışında, en büyük bileşininin PYD’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Meclisi’nin diğer örgütleri ile de görüştü. Suriye Demokratik Meclisi’nde Suriye Arapları İttifakı (Devrimciler Ordusu, Burkan el Furat Operasyonu Bileşenleri, Sanadid Birlikleri, Yiğitler Birlikleri, Cezire Tümenleri Birliği), Süryani Askeri Konsey, YPG, YPJ yer alıyor.

Türkiye, Cenevre’de açılışı Cuma günü yapılan BM gözetimindeki Suriye Barış görüşmelerinde PYD’nin de masada yer alması halinde, görüşmeleri “boykot edeceğini” açıklamıştı.

BM tarafından Cenevre’ye davet edilen PYD heyeti, Türkiye’nin ısrarlı muhalefeti üzerinde görüşme masası için davet almamış, ancak PYD eş Başkanı Salih Müslim “danışman” sıfatıyla Cenevre’de BM tarafından ağırlanmaya devam etmişti. Ankara’nın buna da karşı çıkması üzerine Müslim Cenevre’den ayrılarak Kobani’ye dönmüştü.

Obama’nın özel temsilcisi McGurk ile Fransız ve İngiliz diplomatların ziyareti, Cenevre’de masaya oturamayan PYD’nin, Batı tarafından resmen “meşrulaştırılması” anlamına geliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.02.2016 13:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol