banner200
banner235
banner225
06 Ekim 2016 Perşembe 11:23
ABD’den Türkiye'ye Irak ve Suriye mesajı
banner188
banner213
banner230

ABD’nin öncülük ettiği koalisyon güçleri Irak’ın Musul bölgesini IŞİD terör örgütünden temizlemek için operasyon hazırlığı yaparken, ABD’den Irak ve Suriye ile ilgili Türkiye’ye yönelik iki önemli mesaj geldi.

'ÜLKENİN GELECEĞİNE SURİYELİLER KARAR VERMELİ'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Suriye’nin kuzeyinde kritik bölgeleri denetimi altında tutan PYD’nin bu bölgeleri kapsayan bir özerklik ilan etmesini desteklemediklerini, Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana olduklarını ve ülkenin geleceğine Suriyeliler tarafından karar verilmesi gerektiğini söyledi.

Toner Irak konusunda da, koalisyon güçlerinin Musul’a düzenleyeceği olası bir operasyonda, Irak’ın komşularının bu ülkenin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeleri gerektiğini, Irak’ta yapılması olası operasyonların Irak hükümeti önderliğinde olacağını, Türk askerinin bu operasyonlarda yer alıp almayacağının Irak yönetimine bağlı olduğunu belirtti.

Toner, başkent Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında bu konularla ilgili olarak kendisine yöneltilen sorulara verdiği yanıtlarda, “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin 2254 sayılı kararı, Cenevre Bildirisine bağlı olarak Suriye’nin geleceğinin Suriye halkı tarafından belirlenmesini öngörüyor. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, biz Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını ve Suriye’de bütün grupları kapsayan demokratik bir yapının sağlanmasını destekliyoruz’ dedi. Toner, herhangi bir grubun kalkıp kendi sınırlarını ve sistemini yaratmasını istemediklerini söyledi.

'IRAK İZİN VERİRSE TÜRKİYE OPERASYONA KATILABİLİR'

ABD’den Türkiye ve komşu ülkeleri ile ilgili bir başka mesaj da Irak konusunda geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Toner, Irak’ın Musul bölgesinin IŞİD’den temizlenmesi için düzenlenecek olası bir operasyonda Türk askerinin oynayacağı rolün Irak hükümetinin kararına bağlı olacağını belirterek, “Türkiye ve Irak ile, Musul’un IŞİD’den temizlenmesi için sahada bulunan Kürt ve öteki güçler konusunda görüşmelerimiz sürüyor. Burada herkes IŞİD’e ve Musul’un özgürleştirilmesine odaklanmalı. Burada Türk güçlerinin oynayacağı rol konusunda konuşacak olan Irak yönetimi” dedi.

İBADİ, 'TÜRKİYE'NİN İÇİŞLERİMİZE MÜDAHALESİNİ KABUL ETMİYORUZ' DEMİŞTİ

Ancak Irak yönetiminin, Türkiye’nin kendi içişlerine karışmasını istemediği biliniyor. Irak Başbakanı El Haydar İbadi, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ''Türkiye’nin içişlerimize müdahalesini kabul etmiyoruz. Askeri varlıkları içişlerimize bariz müdahaledir ve egemenliğimize aykırıdır. Bakanlar kurulu da Türkiye Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarını reddetti, kınadı ve ‘fitne yaratmak için girişim’ olarak addetti. Askeri seçeneğe başvurma niyetimiz yok. Bölgesel çatışmaya girmek istemiyoruz ve korkarız ki, Türkiye’nin Musul’daki macerası bölgesel çatışmaya dönüşür. Türk liderler konuştukları planları gerçekleştirmede başarılı olamayacaklar. Bunun en büyük yansıması önce Türkiye’ye olur. Koalisyon güçleri de Irak’ın Türk askeri varlığını reddetmesinde yanımızda duruyor'' demişti. Bu bağlamda ABD de, Türkiye’nin Musul’a düzenlenecek bir operasyonda yer almasını istemiyor.

BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VURGUSU

Mark Toner, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yüzlerce gazetecinin gözaltına alınması ve çok sayıda medya kuruluşunun kapatılması ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da, ‘Türk hükümetinin darbe girişimi sonrası sert müdahalelerde bulunduğunu, arkasında kim olduğuna ilişkin araştırmalarını izlemekteyiz. Ancak bu girişimlerin Türkiye’nin demokratik kurumlarına, ifade ve basın özgürlüğüne yönelik olmaması gerektiğini de başından beri söyledik’ diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.10.2016 11:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol