banner200
banner222
04 Mayıs 2016 Çarşamba 11:03
ABD'den Türkiye için 'basın özgürlüğü' açıklaması
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kirby, Türkiye’deki basın özgürlüğüyle ilgili soruya verdiği yanıtta, “Bu konuda daha önce de konuştuk. Türkiye’de gördüğümüz eğilim iyi değil, doğru yönde gitmiyor. Bunu kaygı verici olarak tanımladık ve hala öyle olduğuna inanıyoruz” dedi.

“Söylemeye devam edeceğiz”

Bu konudaki tutumlarını ve yaklaşımlarını ne zaman, nerede gerekli ise açıkça ortaya koymayı sürdüreceklerini belirten Kirby şunları söyledi:

“Özel ve kamuya açık görüşmelerde bunu Türk liderlere söylemeye devam edeceğiz. Basın özgürlüğü ile ilgili sorunlar oldukça, bu konudaki açıklamalarımızda bir azalma göreceğinizi düşünmüyorum.

“Yalnızca bu konu bizim için önemli olduğu için değil, Türkiye de önemli bizim için ve Türkiye’nin başarılarını görmek istiyoruz. Çok belirgin bölgesel konularda, çok önemli bir müttefik ve ortağımız. Şimdi de sahip olduğumuz güçlü ikili ilişki, basın özgürlüğünün gelişmesi ile daha da güçlenir.”

'Çatışma ve gerginliklerin arkasında üst düzey yolsuzluklar var'

Öte yandan 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü dolayısı ile bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de, gazeteciliğin suç olmadığını her zaman yüksek sesle söyleyeceklerini belirtti:

“Çatışmalar veya gerginliklerin arkasına bakarsanız bazı yerlerde üst düzey yolsuzluklar göreceksiniz. Gerçekleri örtbas etmek için bazı insanların uyduruk hikayelerini, bazılarının doğruyu, gerçekleri gizleme çabalarını göreceksiniz.

“Kötü niyetli devlet ve devlet dışı aktörlerin gazetecileri, sindirme, sansürleme işleri araştırmak ve gerçeği bildirmek olan gazetecileri susturmaya çalışırken göreceksiniz”

“Bu podyumdan şunu açıkça söylüyorum ki, ne kadar gösterişli yada başarılı olurlarsa olsunlar, yurttaşlarının yaşamlarını belirleyen olayların gerçek yüzünü öğrenmelerini engelleyen, saygı duyulmayı hak etmezler.

“Basını özgür, bağımsız olmayan bir ülkenin övünecek, öğretecek hiç bir şeyi olamaz. Gazetecilere baskı yapanlara, onları hapse atanlara karşı her zaman açık ve yüksek sesle, gazeteciliğin suç olmadığını söyleyeceğiz. Gazetecilik bir onur nişanıdır ve bu nişanı takan herkesi selamlıyoruz.” (imc tv)

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.05.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol