banner200
banner222
24 Haziran 2016 Cuma 11:04
ABD'den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Rahatsız edici
banner188
banner213
banner230

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanması hakkındaki soruya, “Konuya ilişkin haberleri gördük. Bu, Türkiye'de süregelmekte olan, ifade ve basın özgürlüğünü engelleme amacına yönelik rahatsız edici eğilimin bir devamı" diye konuştu.

Türkiye'ye evrensel demokratik değerlere ve kendi anayasasına uyma çağrısı

Türkiye'nin dost ve müttefik bir ülke olduğunu anlatan Kirby, Türk yetkilileri, ifade ve basın özgürlüğünü de içeren evrensel demokratik değerlere uymaya çağırdı. CNN'de yer alan habere göre, Kırby, ifade ve basın özgürlüğünün Türk anayasası tarafından da güvence altına alındığını anımsatarak, Türk yetkililerin bu anayasal kurala uymalarını beklediklerini dile getirdi. Kirby, “Demokratik toplumlarda eleştirel düşünceler susturulmamalı, tersine cesaretlendirilmelidir. Biz, toplum içinde farklı seslerin ifade edilmesinin, bağımsız gazetecilerin işlerini yapmalarına izin verilmesinin, demokrasileri daha zayıf değil daha güçlü yaptığına inanıyoruz" dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun yanı sıra Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur ve gazeteci Ahmet Nesin de tutuklananlar arasında yer alıyor.

Kirby, bir sosyal paylaşım sitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterine benzettiği gerekçesiyle hapis cezasına carptirilan Rıfat Çetin ile ilgili bir soruyu da, “Bu konudaki haberleri görmedim ama bakacağım. Doğru ise, elbette bu da az önce sözünü ettiğim rahatsız edici eğilimin bir parçası" diye yanıtladı.

'Türkiye-Suriye sınırından geçişler sürüyor'

Kirby, Rusya'nın Türkiye'den Suriye sınırını kapatmasını istemesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da şunları söyledi: “Türk hükümetinin Suriye sınırı ile baş etme çabalarına hakettiği değer verilmelidir. Bu çaba kusursuz mu? Hayır. Yabancı savaşçıların akışı ve malzeme geçişi hala var mı? Kesinlikle var ve bunu biliyoruz. Bunlarla başa çıkabilmeleri için Türkiye ile yakından çalışıyoruz. Sınırdan geçişlerden kaynaklanan meşru güvenlik endişeleri var, durumun farkındalar."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 24.06.2016 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol