banner200
banner222
25 Nisan 2016 Pazartesi 14:42
ABD'den 'basın özgürlüğü' açıklaması
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, doğruları haber yapmanın bir suç olamayacağını, doğruları yazmanın "bir şeref madalyası" olduğunu vurguladı.

Kerry, resmi Twitter hesabından #ÖzgürBasın hashtag'i ile yaptığı açıklamada, "Gazetecilik faaliyetlerinde bulunmak, doğruları haber yapmak bir suç değil, bir şeref madalyasıdır" dedi.

Kerry, ABD Türkiye Büyükelçiliği tarafından Türkçe olarak retweet edilen açıklamasında, “Basını özgür ve bağımsız olmayan bir ülkenin öğretecek hiçbir şeyi, potansiyeline erişmesi için hiçbir yolu yoktur” uyarısında da bulundu.

Elçilik Twitter hesabındaki açıklamaya göre Kerry, "#BasınÖzgürlüğü sessizlere ses verir, adaletsizliği ifşa eder ve – benim gibi – liderlerin hesap vermesini sağlar" dedi.

Kerry'nin mesajlarının ABD Türkiye Büyükelçiliği tarafından Türkçe olarak Twitter'a aktarılması Türkiye'ye bir mesaj olarak algılandı. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Can Dündar ve Erdem Gül'ün davasını izlemek için adliyeye giden yabancı ülke temsilcilerine sert tepki göstermişti. Olayın ardından Türkiye'deki 'basın özgürlüğü' bir kez daha uluslararası düzeyde tartışma konusu olmuştu.

.@JohnKerry: "Gazetecilik faaliyetlerinde bulunmak, doğruları haber yapmak bir suç değil, bir şeref madalyasıdır." #ÖzgürBasın

— US Embassy Turkey (@USEmbassyTurkey) 25 Nisan 2016

— US Embassy Turkey (@USEmbassyTurkey) 25 Nisan 2016

.@POTUS: #BasınÖzgürlüğü "sessizlere ses verir, adaletsizliği ifşa eder ve –benim gibi– liderlerin hesap vermesini sağlar." #ÖzgürBasın

— US Embassy Turkey (@USEmbassyTurkey) 25 Nisan 2016Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.04.2016 14:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol