banner200
banner222
09 Şubat 2016 Salı 08:42
ABD: YPG'yi terörist örgüt olarak görmüyoruz, desteklemeyi
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Kirby, Türkiye'nin YPG'yi terörist olarak gördüğünü bildiklerini, ancak ABD'nin YPG'yi terörist olarak görmediğini söyledi. Kirby, “Türkiye'nin, YPG ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak YPG, İŞİD ile mücadelede en başarılı güçlerden biri. Biz onları terörist örgüt olarak görmüyoruz ve kendilerini desteklemeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

"YPG'Yİ TERÖRİST ÖRGÜT OLARAK GÖRMÜYORUZ"
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yurt dışı gezisinden dönerken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD'nin PYD ile ilişkisine değinerek, “Ben miyim senin ortağın, yoksa Kobani'deki teröristler mi?" sorusunun gündeme geldiği Washington'da, ABD'nin açıklamaları, Erdoğan'ın beklediği yönde olmaktan uzak kaldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, konu ile ilgili soruya verdiği yanıtta, ABD'nin PYD'yi ve Suriye'deki askeri kanadı YPG'yi terörist örgüt olarak görmediklerini, IŞİD'e karşı en etkin mücadele eden bu gruplara desteklerinin süreceğini belirtti. Türkiye'nin, ABD'nin NATO müttefiki ve IŞİD'e karşı verilen savaşta önemli bir koalisyon ortağı olduğunu belirten Kirby, “Bu konu Türkler için yalnızca kuramsal bir sorun değil. Bire bir kendi sınırlarında yaşadıkları önemli bir güvenlik sorunu. Bunla da kalmayıp, milyonlarca göçmen ile uğraşıyorlar" dedi.

"MÜHİMMAT DESTEĞİ VERMEYİ SÜRDÜRECEĞİZ"

PYD ve YPG konusunda Türkiye'nin endişelerini anladıklarını söyleyen Kirby, ABD'nin bu gruplara mühimmat desteği vermeyi sürdüreceğini belirtti. Kirby, Türkiye'nin PYD ve YPG konularında endişelerini anladıklarını dile getirerek, “Bu konuları Türk yetkililerle konuşmayı sürdüreceğiz" diye konuştu. Kirby, “Cumhurbaşkanı Erdoğan açık açık söyledi. Ya biz ya onlar dedi. ABD için, IŞİD ile mücadelede Türkiye'nin mi yoksa YPG'nin mi katkısı daha önemli ?" sorusuna verdiği yanıtta, “Burada yapılacak seçim, koalisyon üyesi olarak bizlerin IŞİD'e karşı çabamızı artırmak ve örgütü Irak ve Suriye'de zayıflatıp, bütünüyle ortadan kaldırmak" dedi.

"PYD SÖZCÜSÜ POLAT CAN İLE GÖRÜŞÜLDÜ"
Kirby, başka bir soru üzerine ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGUrk'un Kobane'ye yaptığı ziyaret sırasında PYD sözcüsü Polat Can'la görüşmesinden, ABD'nin pişmanlık duymadığını belirtti. Kirby, McGurk'un, PYD Sözcüsü Polat Can ile kısa bir süreliğine görüştüğünü belirterek, “McGurk'un Kobane'ye gidiş nedeni, Kobane'nin IŞİD'in elinden alınmasının yıldönümüydü. Bu kişi ile çok önceden ayarlanan bir görüşme değildi. Kürt savaşçıların sözcüsü olarak bu kişi de ordaydı ve McGurk, kendisiyle kısa bir görüşme yapıp görüş alış verişinde bulundu" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.02.2016 08:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol