banner200
banner235
banner225
10 Ağustos 2016 Çarşamba 15:03
ABD: Türkiye'deki açıklamalardan endişeliyiz
banner188
banner213
banner230

ABD Dışişleri Bakanlığı, “Bu konuda endişeliyiz. Bu söylemin faydalı olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye’de tüm tarafların, medya, sivil toplum ve hükümetin açıklamalarında sorumlu davranmalarını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yaklaşık 9 ay sonra ilk defa yüz yüze yaptıkları görüşmenin gündeme getirilmesi üzerine Trudeau, “(Türkiye ve Rusya arasındaki yakınlaşma) Bizim Türkiye’yle ilişkilerimizi zayıflatacağı yönünde bir şüphemiz yok” dedi.

Trudeau, Rusya ve Türkiye’nin bağımsız ülkeler olduğunu belirterek, “Dünyanın birçok yerinde ilişkileri var. Türkiye ve Rusya’nın tek ortak hedefi DAEŞ değil, Uluslararası Suriye Destek Grubu da ortak ilgi alanları içerisinde bulunuyor” dedi.

“Endişeliyiz”

Trudeau, Türkiye’de bazı basın organları ve yetkililerin ABD ile ilgili açıklamalarında kullandıkları dilin kendilerinde “endişe uyandırdığını” belirtti.

Basın toplantısında “Türkiye’de ABD karşıtı bir hava oluştuğu ve bundan Washington yönetiminin rahatsız olup olmadığı” yönünde bir soru üzerine Trudeau, bu gelişmelerden endişe duyduklarını söyledi.

“Bu konuda endişeliyiz. Bu söylemin faydalı olduğunu düşünmüyoruz. Türkiye’de tüm tarafların, medya, sivil toplum ve hükümetin açıklamalarında sorumlu davranmalarını bekliyoruz. Türkiye’yle olan ilişkilerimiz ve dostluğumuz çok güçlüdür. Bunu açıkça söyledik, biz Türk hükümetinin yanındayız. ”

Trudeau, Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin bir soru üzerine ise Türkiye makamlarıyla bu süreçte doğrudan temas halinde olduklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.08.2016 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol