banner200
banner222
21 Nisan 2016 Perşembe 10:02
ABD Doları’nda ilk kez siyahi bir kadının portresi olacak
banner188
banner213
banner230

1820′de bir köle olarak dünyaya gelen Tubman, özghürlüğünü kazanıp en az 70 siyah köleyi de kurtarmıştı. Tubman’ın portresi, köle sahipliği yapmış olan eski başkanlardan Andrew Jackson’ın yerini alacak. Jackson’un portresi ise 20 dolarlık banknotun arka yüzüne konulacak.

BBC'de yer alan haberde; Hazine Bakanlığı’nın ilk planı, ABD finans sisteminin mimarlarından Alexander Hamilton’ın portresini 10 dolarlık banknotlardan çıkarmaktı. Ancak gelen tepkiler üzerine 20 dolarlık banknottaki eski başkan Jackson’un portresinin yerinin değiştirilmesi kararı alındı.

ABD’deki kadın hakları hareketinin önemli isimleri Lucretia Mott, Sojourner Truth, Susan B Anthony, Elizabeth Cady Stanton ve Alice Paul ise 10 dolarlık banknotların arka yüzüne konulacak.

ABD İÇ SAVAŞINDA TUBMAN​

BBC’nin Kuzey Amerika muhabiri James Cook, Harriet Tubman’ın ABD iç savaşı döneminde 70′e yakın köleyi güney eyaletlerinden kuzeye trenlerle kaçırdığını söylüyor ve “Ancak Tubman’ın iç savaştaki rolü kölelerin kurtarılmasıyla sınırlı değildi” diyor.
Düşman hattının arkasına sızan keşif ekiplerine katılan Tubman, konfederasyon güçlerinin mevzilerini kuzeyli birliklere aktarıyordu. Tubman’ın savaşta en önemli rollerden birisi üstlenen kadınlardan olduğu düşünülüyor.

İLK KADIN PORTRESİ MARTHA WASHINGTON’DI

Bir ABD doları üzerinde yer alan ilk kadın portresi ise ülkenin ilk başkanı George Washington’ın eşi Martha Washington’dı. First Lady Washington’ın portresi 1891 ve 1896 yılları arasında 1 dolarlık banknotun üzerindeydi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.04.2016 10:02
Anahtar Kelimeler:
ABDKadınBbc
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol