banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Nisan 2016 Cumartesi 09:03
77’de katledilen canları unutmayız, unutturmayız

ZEYNEP KURAY

Emek ve demokrasi güçleri, 1 Mayıs 1977’de İstanbul Taksim’de katledilen emekçileri andı. Kazancı Yokuşu’nda DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin öncülüğünde düzenlenen anma törenine, 1980’de katledilen DİSK’in kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler’in kızı Nilgün Soydan, CHP Milletvekilleri Ali Şeker, Engin Altay; ÖDP, HDP, Haziran Hareketi’nin de aralarında olduğu çok sayıda örgütten temsilciler katıldı.

“Yaşasın 1 Mayıs” pankartının açıldığı anmada, ellerinde kırmızı karanfillerle Marmara Oteli’nden Kazancı Yokuşu’na yürüyen kitle, 1 Mayıs’ta katledilen 34 kişi için saygı duruşunda bulundu. Anmada sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” sloganı atıldı.
‘Korku duvarlarını yıkmak için…’

Anmada konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Biz hiçbir zaman katledilen arkadaşlarımızı unutmayacağız ve unutturmayacağız” dedi. Kimsenin baskısı altında kalınmadan alınan karar doğrultusunda 1 Mayıs kutlamalarının bu yıla mahsus Bakırköy’de yapılacağını hatırlatan Beko, “Türkiye son zamanlarda bir katliam ülkesi oldu. Barış mitinginde barış güvercinlerinin nasıl katledildiğine hepimiz tanık olduk. Biz 9 ayı aşkın süredir ülkede hâkim olan korku duvarlarını yıkmak için kutlamaları Bakırköy Pazar Meydanı’na taşıma kararı aldık” dedi.

‘Siz önce işçilerin güvenliğini sağlayın’
Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın laiklikle ilgili yaptığı açıklamaya tepki gösteren Beko, yıllardır bağımsız, demokratik, laik bir ülke için mücadele ettiklerini vurguladı. HDP’li milletvekillerine Meclis’te yapılan saldırıyı da kınayan Beko, AKP’li bakan ve vekillere, “Bu ülkede işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için binlerce işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Siyasi linç yapacağınıza işçilerin güvenliğini sağlayın” diye seslendi.

‘Hafızamızı yok edemeyecekler’
KESK Eş Genel Başkanı Şaziye Köse, “Yasaklarla, baskılarla, meydan tartışmalarıyla işçi sınıfının toplumsal hafızasını yok edemeyecekler” derken, TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı, “Kanlı 1 Mayıs’ta, Gezi’de yitirdiğimiz canların ayak izlerini takip edeceğiz” ifadelerini kullandı. TTB 2’nci Başkanı Raşit Tükel ise 1 Mayıs’ta mücadeleyi yükseltmek için herkesi Bakırköy’de düzenlenecek mitinge çağırdı. Konuşmaların ardından anıtın önüne karanfiller bırakıldı.

Taksim yasağına karşı dava açıldı
DİSK, 1 Mayıs’ın Taksim’de yapılması için İstanbul Valiliği’ne yaptığı başvurunun “Taksim Meydanı’nın 2016 yılı için belirlenen Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Alanları içerisinde olmaması ve kamu düzeni ve güvenliğiyle ilgili değerlendirmeler” gerekçesiyle reddedilmesi üzerine dava açtı. Dava İstanbul 13. İdare Mahkemesi’nde görülecek.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 30.04.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177