banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
30 Temmuz 2016 Cumartesi 09:24
49 kişinin nerede olduğu belli değil

SEBAHAT KARAKOYUN [email protected] @ssenyaprak

CHP’nin 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından devam eden görevden almaları ve operasyonları izlemek üzere oluşturduğu OHAL İzleme Komisyonu’na göre 49 kişi kayıp. Komisyon üyesi hukukçu Ali Özgündüz, kendilerine şikayetlerin yağdığını kaydederek, “Yakınlarının haksız yere görevden alındığını belirterek başvuranların yanı sıra kayıplarını arayanlar var. Şu anda 49 kişinin nerede olduğu belli değil” dedi.

CHP’de hukukçu ve asker kökenli milletvekilleri ve PM üyelerinden oluşan beş kişilik komisyon, 15 Temmuz’dan itibaren genel merkeze ulaşan şikayetleri inceliyor. CHP PM Üyesi eski savcı Ali Özgündüz, BirGün’e, komisyona ulaşan başvurularla ilgili açıklamalarda bulundu. “Kurunun yanında yaşın da yandığı anlaşılıyor” diyen Özgündüz’ün aktardıkları şöyle:

FETÖ ile hiçbir ilişkisi olmayanlar var’
Mağduriyet iddiasıyla başvuranlar arasında FETÖ/PYD ile hiçbir ilişkisi olmadığından emin olduğumuz isimler de var. 15 Temmuz’da sosyal medyadan yaptığı paylaşım nedeniyle ‘suçu övdüğü’ gerekçesiyle tutuklananlar var. Ya da kanser hastası olduğu için tedavi gören ve 8 aydır raporlu olan hakim açığa alınıyor ardından da tutuklanıyor.


Savunma hakkı kısıtlı
Tutuklama kararlarının önemli bir bölümünün somut delillere dayanarak verilmediği anlaşılıyor. Savunma hakkı ciddi ölçüde kısıtlanmış durumda. Avukatlar müvekkilleriyle görüşme sorunu yaşıyor. Çoğu dosyada ifade tutanağı yerine görüntü ve ses kaydıyla ilgili cd’ler var. Henüz deşifre edilerek dosyaya eklenmemiş.

49 kayıp başvurusu var
Bize ulaşan şikayetleri tasniflediğimizde 40 kişiyle ilgili kayıp başvurusu var. Nerede oldukları belli değil ve bilgi alınamıyor hiçbir şekilde. Haksız tutukluluk iddiasıyla 32 hakim, 20 savcı, 2 avukat, 47 asker ve 8 polisle ilgili başvuru yapılmış durumda

Hükümet çağrı merkezi oluştursun
Bu aşamada hükümete çok önemli bir görev düşüyor. İşkence ve kötü muamelenin önüne mutlaka geçilmeli ve yakınlarının haksızlığa uğradığını ya da kayıp olduğunu belirten yurttaşların ulaşabileceği biri çağrı merkezi oluşturulmalı. Başvurularla ilgili incelemeler yapılarak en kısa zamanda aileleri bilgi verilmeli.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 30.07.2016 09:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177