banner200
banner222
03 Haziran 2016 Cuma 12:23
4 akademisyenden CHP'li vekillere 'Dokunulmazlık' çağrısı
banner188
banner213
banner230

“Bu suça ortak olmayacağız” bildirisini imzaladıkları için tutuklu kalan dört akademisyen, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmaması için CHP’li vekillere çağrıda bulundu.

Bianet'in haberine göre, Yrd. Doç. Dr. Esra Mungan, Doç. Dr. Kıvanç Ersoy, Yrd. Doç. Dr. Meral Camcı ve Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Kaya CHP’li vekillere “Sizlere tarihsel sorumluluğunuzu hatırlatıyoruz! 110 imzaya İhtiyaç var! Bir imza da siz atın!” diye seslendi.

haklarında fezleke hazırlanmış milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi Meclis'te kabul edildi. Değişikliğin iptaline dair Anayasa Mahkemesi'ne toplu başvuru için ise 110 vekilin imzası gerekiyor.

Dört akademisyenin “CHP milletvekillerine çağrımızdır” başlıklı metni şöyle:

"Bizler tutukluyken, cezaevi önlerindeki Özgürlük Nöbetleri'ne katılan, destek olan tüm CHP üyelerine, desteklerini hep hissettiğimiz CHP'li kadınlara ve gençlere karşı sizler de sorumlusunuz.

“Demokrasinin ve çoksesliliğin olmazsa olmazı olan dokunulmazlıkların kaldırılmasının önündeki son engelin sizlerin sessiz kalmasıyla aşılmasına izin vermeyin.

'BU SUÇA ORTAK OLMAYIN'

Türkiye, akademisyenlerin, avukatların, işçilerin, öğrencilerin, gazetecilerin sık sık gözaltına alındığı, hatta tutuklanabildiği bir ülke haline getirildi. Bu gidişatın sonunda şimdi de milletvekillerinin bile tutuklandığı, demokrasinin, ifade özgürlüğünün tamamen yok edildiği bir Türkiye inşa ediliyor. Bu suça ortak olmayın!

“Bizler cezaevindeyken CHP milletvekillerinin önemli bir bölümü, il ve İlçe teşkilatları bizlere büyük destek verdiler ve ifade özgürlüğümüzün yanında durdular.

“20 Mayıs günü mecliste yapılan oylamada CHP milletvekillerinin önemli bir bölümünün hukukun yanında tavır alarak, anayasaya aykırı bir şekilde bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırmayı amaçlayan yasaya ‘Hayır’ dediklerine tanıklık ettik.

“Bizler barış ve demokrasi için mücadele eden akademisyenler olarak, siz CHP milletvekillerini, sizlere yöneltilen tüm tehditlere ve baskılara rağmen bu yasanın Anayasa Mahkemesi'ne gitmesini sağlayacak imzaları vermeye davet ediyoruz. Demokrasinin ve hukukun yanında olacağınızı umuyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.06.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol