banner200
banner235
04 Ağustos 2016 Perşembe 08:23
3. Axtamara Van Film Festivali katılımcılarını bekliyor
banner188
banner213
banner230

Van Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle daha önce iki kez Film Günleri olarak düzenlenen sinema etkinliği; sinema severlerin yoğun ilgi ve alakasına cevap verebilmek amacıyla, Film Günleri'nin sanatsal etkinliğini daha da arttırarak Film Festivaline dönüştürülüyor.

23 Eylül /1 Ekim 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 3. Axtamara Van Film Festivali, "Doğa,Tarih ve Yaşam” temasıyla sinema severlerle buluşacaktır. Bu temalar çerçevesinde film gösterimleri, atölyeler, panel ve söyleşilerin yanı sıra birçok yönetmen, yapımcı, oyuncu ve sinema üreticisinin katılımı gerçekleşecek.

Festival için başvurular 01 Temmuz -20 Ağustos 2016 tarihleri arasında yapılacaktır . Festival başvuruları www.axtamarafilm.com sitesinden yapılabilir.

Ayrıca festivalle beraber, geleneksel bir form haline getirilmesi hedeflenen Yaşar Kemal Proje Destek Fonu'yla, çoğu kadın projesi olacak şekilde belgesel, kısa film ve öğrenci filmi kategorilerindeki projelere yapım desteği verilerek yeni nesil sinemacıların film çekim süreçlerini hızlandırma amaçlanıyor.

Festival komitesinden yapılan açıklamada festivale dair detaylar şu şekilde paylaşıldı:

"Festivalimiz yarışma kategorileri, ulus devletçi yaklaşım ve buna benzer tanımlamalardan uzak duracaktır. Herhangi bir etnik, dinsel, inançsal, cinsel, kültürel kimliği aşağılamayan, ötekileştirmeyen, temel evrensel değerlere, canlılara ve doğanın korunmasına aykırı yaklaşım içermeyen tüm filmleri festival programına dahil edecektir.

Yaşamın her alanında artan baskı ve sanatsal üretimlerdeki sansürün derinleştiği bir dönemde festivalimiz özgür ve alternatif bir alan açacaktır. Festivalimiz ana akım anlayışlardan ve piyasa ilişkilerinden gösterim olanağı bulamayan tüm filmleri halkla buluşturmayı hedeflemektedir.

Festivalimiz sinemayı sadece salonlarla sınırlandırmayıp mahalleler, köyler ve alternatif gösterim alanlarında halkla buluşturacaktır.

Ortadoğu Sinema Akademisi Derneği, Nuda Kültür Sanat Akademisi, Mezopotamya Sinema Kolektifi ve Mezopotamya Kültür Merkezi’nin kolektif çalışmasıyla; toplumsal dönüşümü sağlayan, yeni üslup ve içerikler arayan, çoğulcu bir bakışın farkını açığa çıkaran ve yeninin oluşumuna olanak sağlayarak, festivali bir sinema platformuna çevirecektir."

Festival için iletişim bilgileri:

Adres: Kooperatif Mah. Öğretmenler Sok. Tursan Apt. No:12 Daire:1 Yenişehir/Diyarbakır
Tel:0412 238 16 91
Gsm: 0507 613 21 87
[email protected]

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.08.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol