banner200
banner222
21 Şubat 2016 Pazar 08:22
21 Şubat Dünya Anadil Günü: Dilleri ve kültürleri yaşatalım
banner188
banner213
banner230

BARIŞ KOP

UNESCO’nun 2009’da paylaştığı verilerine göre dünya üzerinde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan 2 bin 500 dil var. Türkiye’de konuşulan 18 dil de bu listede yer alıyor. İşte 21 Şubat Dünya Anadil Günü’nde hatırlanan o yok olmaya yüz tutmuş dillerden biri: ‘Zazaca’

Kısıtlı şartlarla kurulan ve Zazaca’nın yok olmaması için mücadele veren Zaza Dil ve Kültür Derneği (Zaza-Der) yöneticileri ile Zazaca’nın karşılaştığı durumu, dernek olarak düzenlenen etkinlikleri ve talepleri konuştuk. Zaza-Der, 21 Şubat Dünya Anadil Günü olan bugün Şişli Kent Kültür Merkezi’nde kaybolan diller ve Zazaca konulu bir etkinlik düzenleyecek.

‘UNESCO fazla iyimser’
Zaza-Der yöneticilerinden Gül Kapar; UNESCO’nun, Zazaca için 30 yıl ömür biçmesini; “Bence UNESCO fazlasıyla iyimser bakmış. Çünkü gerçekten kaybolmaya doğru gidiyor. Çocuklar konuşmuyor. Yaşanan göçlerle, yaşama tutunmak için resmi dil konuşuluyor” şeklinde değerlendirirken; dernekte Hıdır Eren tarafından akademik düzeyde Zazaca derslerinin verildiğini de ifade etti.

Zazaca’nın, 4 ile 6 milyon arasındaki kişinin anadili olduğunu ve Türkiye’de ağırlıklı olarak Dersim, Bingöl, Siverek, Kuzey Diyarbakır olmak üzere birçok yerde konuşulduğuna dikkat çeken derneğin basın ve halkla ilişkilerden sorumlu, kurucu üyelerinden Kemal Batur; anadilde eğitim ve Zazaca yayın yapan televizyon kanalı isteklerini bir kez daha dile getirdi.

‘Her dil bir dünya’
“Dünyalarımızın ölümüne seyirci kalmayalım. Dilleri ve kültürleri güzellikleri ile yaşatalım, insanlık bahçesini renklerinden mahrum bırakmayalım” şiarıyla 21 Şubat Anadil Günü’nde Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte, Metin-Kemal Kahraman kardeşler, Gule Mayera ve Nadia Visser’de sahne alacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 21.02.2016 08:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol