banner200
banner235
banner225
27 Temmuz 2016 Çarşamba 12:43
15 Temmuz’un yanıt bekleyen soruları Meclis gündeminde
banner188
banner213
banner230

BİRGÜN/ANKARA

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, 15 Temmuz askeri darbe kalkışması konusunda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da söylediği ‘istihbarat sıkıntısı’nın kaynağı olan Milli İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) ilişkin yanıt bekleyen soruları Meclis gündemine taşıdı. CHP’li Emir, darbe girişimini, başladığı saatten 4 saat önce öğrendiği ortaya çıkan MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın, darbecilerin asıl hedefi konumundaki Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bilgilendirmemesine dikkat çekerek, Fidan hakkında soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Emir, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili açıklığa kavuşturulması gereken konular olduğunu kaydetti. Bunların başında güvenlik ve istihbarat faaliyetlerini üstlenmiş kurumlara ilişkin soruların geldiğini belirten Emir, “133’ü general olan yüzlerce rütbeli asker tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) komuta kademesi ile Milli İstihbarat Teşkilatı’nca (MİT) önceden bilinmiyor olması izaha muhtaç bir konudur” dedi.
“Hakan Fidan hakkında soruşturma açıldı mı?”

CHP’li Emir’in, Başbakan Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği sorular şu şekilde:

-Sivil, polis ve asker 246 kişinin hayatını kaybettiği, darbecilerden de 24’ünün ölü ele geçirildiği darbe girişiminden MİT’in son saatlerde haberinin olması, MİT yetkilileri açısından görev kusuru mudur?

-MİT Müsteşarı Hakan Fidan, darbe girişiminde bulunulacağını öğrenilmesinin ardından, sırasıyla hangi birimlere haber verilmiştir? Cumhurbaşkanı ve Başbakan’a haber verilmediği iddiası doğru mudur?
-Hakan Fidan, darbe girişiminden sonra, Cumhurbaşkanı ile birebir yaptığı görüşmede istifasını sunmuş mudur?
-Cumhurbaşkanı ve devlet yetkililerinin darbe girişimindeki istihbarat zafiyeti söylemlerinde; Genelkurmay Başkanlığı’nın elinde bulunan Genelkurmay Elektronik Sistemler’in (GES) sivilleştirilme iddiasıyla MİT’e bağlanmasının payı var mıdır?

-MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın bu darbe girişiminden önceki süreçte, 15 darbe girişimini, belli komutada kademesindeki askerleri ikna ederek durdurduğu dile getirilmektedir. Bu iddia doğru mudur? Doğruysa, Hakan Fidan’ın görevi istihbarat toplamak mıdır, darbecileri ikna etmek midir? Dile getirilen bu iddialar; Genelkurmay, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı tarafından bilinmekte midir?

-Hakan Fidan, 15 Temmuz 2016’da “bu sefer de darbecileri ikna ettim” şeklinde söylemde bulunmuş mudur? Üst kademelere haber verilmemesinin nedeni bu mudur?
-Hakan Fidan, bu durumda darbe girişimi yapacak komutanların kim olduğunu önceden biliyor muydu?
-Cumhuriyet Gazetesi’nin 27 Haziran 2016 tarihli sayısında “MİT’te neler oluyor?” başlığıyla çıkan haberde, Arapça monitörlerin (telefon dinleyen kişi), Arapça görüşmelerin neredeyse tamamını İstihbarat Değeri Yoktur (İDY) yaptığı, yönetimin de bu duruma göz yumduğu belirtilmiştir. IŞİD militanlarının ağırlıklı Arapça konuştuğu ve IŞİD’in Türkiye’deki bombalı saldırıları dikkate alındığında, haberde konu yapılan iddiaların vahimliği tartışmasız önemdedir. Bu iddialar doğru mudur? Doğruysa, dinlemeleri İDY yapan monitörler hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa nasıl sonuçlanmıştır?
-Hakan Fidan hakkında, 15 Temmuz Darbe Girişimi’ne ilişkin görevi ihmal ya da başka bir iddia üzerinden herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?”

--

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.07.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol