banner200
banner235
banner225
11 Ekim 2016 Salı 11:04
10. Yıl Marşı'nı yasaklayan müdürü soruşturmaya izin yok
banner188
banner213
banner230

Bolu Valiliği, okullarda 10. Yıl Marşı'nı yasaklayan İl Milli Eğitim Müdürü'nün soruşturulmasına izin vermedi. CHP Bolu milletvekili Tanju Özcan karara "Bu müdür FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle bir çok müdürü görevden alıyor, bir çoğunun ihraç edilmesinde doğrudan katkısı var. Siz bu müdürle ilgili bir işlem yapmıyorsunuz" sözleriyle tepki gösterdi.

Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Cengiz, haziran ayında okul müdürleri ile yaptığı 'İş Sağlığı ve Güvenliği İşveren Bilgilendirme' toplantısında 10. Yıl Marşı'nın okullarda çalınmamasını istemişti.

Söz konusu yasağın basına yansıması ardından gelen tepkiler üzerine Cengiz hakkında 'Görevini kötüye kullandığı' iddiasıyla başlatılan ön inceleme tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı Maarif Müfettişi Mehmet Avcı'nın inceleme raporu doğrultusunda Vali Aydın Baruş, Cengiz hakkında soruşturma izni vermedi.

'SPONTANE GELİŞEN, BELİRLİ BİR AMAÇ VE PLAN DAHİLİNDE OLUŞMADIĞI ANLAŞILAN BU DİYALOG…'

Sputnik'in haberine göre, Cengiz'in, söz konusu toplantıda söylediği "Bazı mezuniyet törenlerinde 10. Yıl Marşı çalınıyor. 10. Yıl Marşı'nın üzerinden geçeli kaç sene oldu. Bu 28 Şubat marşı. Hala bana 28 Şubat'ı hatırlatacak müzik koyuyorlar. Ben orada en üst yetkili olursam marşı durdururum ve durdurdum da geçmişte. Bütün töreni sabote ettim belki de. Bırakın şunu çalmayın. Ama orada bir vali varsa bir şey diyemem, belediye başkanı varsa müdahale edemem. Bundan sonra 10. Yıl Marşı'nı çalmayın. İstemiyorum, istemiyoruz. Ve çok hoş da olmuyor. Hala bir yerlere mi özeniyoruz. O devirler geçti" sözlerine de yer verilen kararda şöyle denildi:

"Okul yöneticileri tarafından toplantıda söylenen sözlerin bir talimat, tehdit veya yasaklama olarak algılanmadığı, bu yönde kendilerine ve okullarına yapılan herhangi bir sözlü veya yazılı emir ya da talimatın bulunmadığı, olayın spontane gelişen, önceden belirlenen bir amaç ve plan dahilinde oluşmadığı anlaşılan bu diyaloglarla ilgili, Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu hükümlerine aykırılık oluşturacak bir sonuca varılamayacağından soruşturma izni verilmemesine karar verdim."

CHP'DEN ELEŞTİRİ

CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan, düzenlediği basında toplantısında kararı eleştirerek, "Sayın Vali görevini yapmıyor. '10. Yıl Marşı'nın yasaklanma kararı resmi bir karar değildi, müdürün bir söyleşisinde ortaya çıktı. O yüzden kendisine soruşturma izni vermedim' diyor. Bu noktada ben Vali'nin bu olaylara objektif yaklaşmadığını düşünüyorum. Bu müdür FETÖ'cü olduğu gerekçesiyle bir çok müdürü görevden alıyor, bir çoğunun ihraç edilmesinde doğrudan katkısı var. Siz bu müdürle ilgili bir işlem yapmıyorsunuz" dedi.

Özcan, Cengiz'in, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Balıkesir Milli Eğitim İmamı olduğu iddiasıyla tutuklanan Ahmet Doğan ile yan yana 2014'te örgütün yurt dışı okulları ziyaretinde çekilen fotoğrafını da göstererek eleştirilerini sürdürdü. Özcan, şöyle konuştu: "Biliyorsunuz bunlar, 'FETÖ ile mücadele ediyoruz' diyorlar. Bu kapsamda bir sürü öğretmen Milli Eğitim Müdürü'nün önerisiyle açığa alındı. Ama biz Milli Eğitim Müdürü'nün neci olduğunu henüz kestiremedik. 17-25 Aralık'tan sonra, yani 2014 yılında bu fotoğrafın FETÖ tarafından yurt dışına götürülen insanların Romanya ve Bulgaristan'da çektirdiği fotoğraf olduğu söyleniyor. Fotoğrafta sayın müdürün yanında duran kişi Ahmet Doğan. Balıkesir'de milli eğitim imamı olduğu gerekçesiyle tutuklandı ve şu an cezaevinde. Sayın müdürün yakın zamanda aynı kişiyle çekilmiş iki fotoğrafı var. Bu fotoğraftakiler kimler? Sayın müdür bunu çıkıp anlatacak. Bu geziye ne zaman, hangi tarihte gitmiş? Resmi ziyaret mi özel ziyaret mi? FETÖ ile mücadele ediliyor ama FETÖ'cü olduğu iddia edilen müdür Bolu'da görev yapıyor." Cengiz hakkında Valilik tarafından hazırlanan ve söz konusu fotoğrafların da yer aldığı dosyanın Ankara'ya gönderilmesine rağmen Milli Eğitim Bakanlığı'na ulaşmadığını ileri süren Özcan, "O dosya eğer ulaştırılmıyorsa hala üst düzey bürokraside bazı bürokratları koruyan adamlar var. Bunlar kimse bunların üzerine gidilsin" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 11.10.2016 11:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol